8 Adımda Kahve mi? Çay mı?

Pek çok insan, kafein içeren içeçecekleri çok sık tüketmektedir. En popüler içecekler ise kahve ve çay olmaktadır. Yıllardır tartışma konusu olan şey ise çay mı daha faydalıdır yoksa kahve mi soruları olmaktadır. Kahve, genelde erken kalkan insanların uykusunu açmak için tükettiği bir içecektir. Bunun yanı sıra, kahve tok karna da çok içilir. Türk kahvesi veya sütlü ve şekerli kahveler yemeğin üzerine keyif niyetine içilir. Bazı insanlar da uyku açmak için çay içerler. Gün içerisinde de sık sık çay tüketenler mevcuttur. Çaysız veya kahvesiz yapamayan pek çok tiryaki vardır. Sizlerin kararını kolaylaştırmak için 8 adımda kahve mi? çay mı? Yazısı derlendi.

1. Uyandırıcı Etki

Sabah erkende işe veya okula giden insanlar mutlaka kahvaltısıyla birlikte çay veya kahve tüketirler. Bazı insanlar için şekersiz sert bir filtre kahve, bazıları için ise taze bir çay vazgeçilmezdir. Kahvede 80 miligram kafein bulunmaktadır.

Çayın içerisinde ise 40 miligram kafein mevcuttur. Bu sebepten dolayı, kahve çaya göre daha uyarıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle şekersiz kahve çok daha etkili bir şekilde uyku açar. Tabii kafein içeren içeceklerin etki göstermesi için öncelikle psikolojik olarak güne hazır olmak da büyük önem taşımaktadır.

2.Uykusuzluk Problemi

Bütün gece çalışacak olan insanlar sık sık kahve tüketebilirler. Ancak, düzenli bir hayata sahip olanlar ve sadece gündüz çalışan insanlar, çok sık kahve tükettiği takdirde geceleri uyumakta zorluk çeker.

Bazı insanlar her yemeğin üzerine kahve içerler. Sohbet ederken veya tatlıların yanında kahve tercih ederler. Kahve gece uykularınızı kaçırabilir. Çay ise geceleri daha rahat uyumanızı sağlar. Çay da uyandırıcı bir etkiye sahiptir, fakat kahve kadar kafein içermediğinden dolayı uykularınızı kaçırmaz.

3. Dişleri Sarartma Sorunu

Hem kahve, hem de çay dişleri sarartmaya sebep olur. Ancak, çay dişleri daha fazla sarartmaktadır. Bunun nedeni, çayın içerdiği doğal pigmentlerin diş minesine daha kolay bir şekilde yapışmasıdır.

Genellikle, kahvenin dişleri daha fazla sararttığı bilinmektedir. Ancak, durum tam tersidir. Sürekli çay içen insanlar her gün mutlaka dişlerini fırçalamalıdırlar. Aynı şekilde sık kahve içenler de dişlerine özen göstermelidirler.

4. Psikolojik Etkiler

Çayın insan psikolojisi üzerinde muazzam etkileri olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Çay insaların yorgunluğunu, gerginliğini, sinirini ve stresini almaktadır. Aynı zamanda, düzenli çay içerek depresyon riskinizi azaltabilirsiniz. Günde, 2-3 ficnan çay tüketirseniz psikolojik anlamda çok rahatlayacaksınız.

Kahve için maalesef aynı şey geçerli değildir. Kahve insanları daha gergin ve asabi yapabilir. Ancak, kahve uzun süreli ruhsal bunalımlar için koruyucu olabilir. Uzun süreli çay ve kahve tüketmek, ruh sağlığınızı güçlendirme konusunda yardımcı olabilir.

5. Çay Ve Kahvenin Sağlığa Faydaları

Fazla çay ve kahve tüketimi vücudunuza zarar verebilir. Ancak, normal tüketildiğinde vücut sağlığınız için pek çok faydası vardır. Örneğin, günde birkaç fincan çay veya kahve içmek, diyabet riskini azaltır. Aynı zamanda, Kalbinizi korur ve ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar. Bunların yanı sıra, güçlü bir bağışıklık sitemine sahip olursunuz. Ayrıca, metabolizmanız hızlanır.

6. Aşırı Çay/Kahve İçmenin Zararları Ve Riskleri

Çay ya da kahveyi aşırı tüketmek damar sertliği, dolaşım ve sindirim bozukluklarına sebep olabilir. Aynı zamanda, çeşitli mide problemleriyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden, ne kadar çay ve kahve tükettiğinize dikkat etmek, sağlığınız açısından büyük bir önem taşımaktadır.

Daha doğal olan bitki çaylarını da tüketebilirsiniz. Örneğin, adaçayı, zencefil veya ıhlamur çayı gibi bitkisel çaylar da sizi rahatlatır. Ancak, bitkisel çayları da fazla abartmamak gerekir. Sonuç olarak, her şeyin fazlası zarar.

7. Çayın Yararları

Çok tüketilen çayın saymakla bitmeyen yararları vardır. Bunları öğrendikten sonra daha fazla çay içmeye başlayacaksınız. Çay içen insanlar kolay kolay kalp hastalıklarına yakalanmazlar. Kan ve damar işleyişlerini normale çevirir.

Ayrıca, kalp hastalarındaki koroner arter fonksiyon bozukluklarını da iyileştirir. Çay, cilt, prostat, akciğer ve meme kanseri riskini azaltmaktadır. Çay, şiddetli bir serbest radikal temizleyicisidir.

Tümör oluşumunu da engellemektedir. Aynı zamanda, kadınlar için yumurtalık kanseri riskini büyük oranda azaltmaktadır. Diyabet hastalığı riskini azaltmaktadır. Siyah çayda biyoaktif bileşikler bulunur.

Bu bileşikler, glisemik indeksi azaltan azaltan polifenoller olmaktadır. Çay, ruh sağlığı için vazgeçilmezdir. Depresyon probleminin önüne geçer. Çay günün sonunda sizi sakinleştirir, stresinizi alır ve sizi dinlendirir. Antioksidanları sayesinde toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.

Bunun yanı sıra, yeşil çay da parkinson hastalığı riskini düşürmektedir. Çay, sindirim sistemi için çok faydalıdır. Sindirimi kolaylaştırır. Mide bulantısı veya ishal gibi çeşitli sorunları iyileştirir. Çay ile bağırsak iltihaplarını da azaltabilirsiniz.

İçerdiği düşük kafein oranı ile kan akışına yardımcı olur. Metabolizmayı hızlandırır. Solunum sisteminizi uyarır ve iyi hale getirir. Çay, terleyen ve kokan ayaklar için birebir çözümdür. Ayak kokusunu giderir. Gözenekleri kapattığı için sürekli terlemeyi engeller. Ayrıca, astımı olan kişiler için de çok yararlıdır. Astım hastalarını rahatlatır. Hava geçişini genişletir ve rahat nefes almanızı sağlar.

8. Kahvenin Faydaları

Öncelikle kahve, çağımızın hastalığı olan tip-2 diyabet riskini azaltmaktadır. Kahve, insülin direnci ile savaşır ve kan şekeri seviyesinin arttırır. İleride Alzheimer hastalığı ile karşılaşmak istemiyorsanız mutlaka kahve tüketmelisiniz.

Alzheimer hastalığının önüne geçmektedir. Bunun yanında kahve, Parkinson hastalığına yakalanma riskini de düşürmektedir. Ancak, kafeinsiz kahveler sizi korumaz. Kahve size enerji verir ve mental anlamda yarar sağlar. Beyninizde adrenalin ve nöroadrenalin salgılanmasını sağlar. Kan akışını hızlandırır. Kas ağrılarını azaltır. Az da olsa yağ yakımına yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@2019 omarsells.com
%d blogcu bunu beğendi: