90’lı Yılların En İyi 8 Oyunu

1990’lı yılların çocukluğu, 1990’lı yılların o efsane müzikleri hatta 1990’lı yılların giyim kuşam ve dansları her zaman karşımıza çıkmaktadır Hatta 90’lı yıllardan oyun sevdalıları, günümüz teknolojisini dahi oldukça etkilemiştir.

90’lı yıllarda çocuk olanlar çok iyi bilir ki piyasası yeni oluşan bilgisayar oyunları oldukça aktif rol almıştı. Bu kadar aktif ve ilgi görülen oyunlar elbette ki unutulmazdı. O dönem de piyasaya oyunları sürülen şirketler, günümüzde kendini hızla geliştirerek, doğru metotları uygulayarak daha üst basamaklara çıkmıştır.

Günümüz kadar o zamanlar bu oyunlara ulaşım kolay değildi. Bilgisayar oyunu almak isteyen aileler, adeta lüks harcama kategorisine girmesinden dolayı bizleri daha da çok kendine çekerdi. Şimdi de hatırlamak için tekrar gün yüzüne çıkarmak istedik ve o dönemin teknoloji ile piyasaya sürülen oyunlarını düzenledik. Sizler için araştırma yaptığımızda 90’lı yılların aklıma kazılan oyunlarını şöyle .

8 – Worms Armageddon 1999

Team12 tarafından geliştirilmiş olan bu oyun Worms serisinin en aksiyonlu oyunlarından birisidir. Tur tabanlı dövüşme ile ilgi çekici silahlar ile donatarak saldırılan tüm rakipleri alt edebiliyorduk. Uçan kuzu, Muz bombası, Holly Grail gibi efsane silahları olan bu oyunu sayko oyun pc, dreamcast ve playstation gibi bir çok teknolojik platform üzerinden oynanabiliyordu. Hatta okul çıkışlarında bu platforma sahip arkadaşımızın evine giderek bilgisayar başında topluca bu oyunun heyecanını yaşıyor ve saatlerin nasıl geçtiğini dahi anlamıyorduk. Şimdiler de yeni versiyonunu Steam üzerinde de oynayabilirsiniz. Sesini duyduğumuzda halen bizi heyecanlandıran bir oyun olarak aklımıza kazınmıştır.

7- Diablo 1996

Günümüzde dünyanın en büyük 3 oyununun kurucu olan Blizzars şirketinin piyasada sürdüğü oyunlardan biridir. Çocuk kitlesi başta olmak üzere oldukça ilgi duyulan şeytan taşlama oyunu, 1996 yılında tam anlamıyla çılgın bir oyun halindeydi. Ancak zaman içerisinde oyun kırılma noktasına gelmişti. Tur tabanlı hazırlanan sistemin, kötülüğe karşı mücadelesini konu almaktaydı. Aslında bakıldığında amaçsızca mausenin sol tuşuna tıklanıldığında sadece yaratıkları öldüren basit bir oyun gibi gözüküyordu. Ama arka planda o dönemin harika oyun şirketi olan Blizzard vardı. 1996 yıllarının efsane oyunu insanlar üzerinde ki etkisi harika olup, uzun süreler boyunca oynanmıştır.

6- Starcraft 1998

Özellikle Güney Kore ve Japonya’da büyük ilgi görmüştür. 1998 ve 2007 yıllarında oyunun, Brood War başlık altında 12 milyon kadar kopyasının çıktığı bilinmektedir. Oyunun çoklu oynama özelliği ile uluslararası nitelikte tarikat tarzı oyuncu kitlesini toplamıştır. Gerçek zamanlı stili ile oyunun endüstri standartı olarak kabul görmektedir. Oyunun yapım yılının üzerinden epey geçmesine rağmen halen kendini aktif olarak korumaktadır. Blizzars, 2007’nin Mayıs ayında oyunun 2. versiyonunu da düzenlediğini bildirmişti. 27 Temmmuz 2010’da nitekim piyasaya sunmuştu. Dünya’da en iyi temsilcisi Güney Kore ülkesi olmuştur. 2 serisi de dünya genelinde halen aktif bir şekilde oynanmaya devam etmektedir.

5 – Doom 1993

Doom, 1993 yılının 10 Aralık’ında efsane bir oyun olarak hayatımıza girmişti. Oyunun içinde ki cezbedici silahlar ile yaratıkları vurmaya çalışan fantastik bir oyundu. Binlerce farklı moda ve yıllardır gerek eğlencesi gerekse popülerliğini kültürel alanda da adapte etmişti. 90’lı yılların vazgeçilmez oyunları arasına girmeyi de başarmıştır.

4 – Fallout 1997

1997 yılının 30 Eyül’ünde piyasaya sunulmuş ve oyuncular tarafında oldukça ilgi görmüş harika bir bilgisayar oyunudur. Konu olarak, nükleer savaş sonrası olayını ele almıştır. Tur bazlı bu oyun, savaş kısmı ve diğer kısımları tamamen gerçek zamanlı oynayabilinmekteydi. Oyuncular, sığınaklar içinde su üretici yongalarında bozulmuş olan ve yeni bir yonga aramak için verilen mücadeleyi canlandıran bir karakterdir. Aktif konuşma unsurları oldukça etkili ve ürkücü ufak tüyolar veren Fallout oyun severler tarafından gelmiş geçmiş en iyi oyunlar arasında yer almaktadır.

3 – The Secret of Monkey Island 1990

90’lı yılların ilk 3 oyununa girmeyi başarmış bu oyunun, emeklerini esirgememiş olan Dambil’e ve bizleri böyle bir Monkey İsland serisiyle tanıştırdığı için oyun kurucusuna bir teşekkür etmek isteriz. Adeta bir belgesel adını taşıyan, gerek seslendirmeleri, grafikleri gerekse müzikleri ile harika bir oyun olarak karşımıza çıkmaktadır. Hatırladığımızda bizlere tekrardan oynama hissi uyandıran bu The Secret Monkey Island oyunu eğlencesi aklımıza kazınmıştır.

2 – Half-Life 1998

90’lı yılların en fazla satılan oyunları arasında yer almaktadır. Yunanca anlam taşıyan Harf- Life Oyunu, Lambda Core adını buradan almaktadır. Bilim- kurgu niteliğinde olan Half- Life oyunu, tüm özelliklerini oldukça verimli kullanmıştır. Oyunda hayatta kalma mücadelesi verirken zamanın da nasıl geçtiğini anlamadığımız bir oyundu. Guiness Rekoarlar kitabında bile yer alan , “En çok Satan FPS oyunu” olarak yerini alan Half- Life oyunu kendini geliştirmiş adeta bir kültür haline gelmiştir. O meşhur levyesiyle unutulamayan 90lı yıllar oyun serisi içerisinde 2 sıraya yerleşmiştir.

1 – Grim Fandango 1998

Her yönüyle tam puan alan Grim Fandango, listenin 1 numarasına çok rahatlıkla koyabiliriz. 1998 yılında piyasaya sürülmüş olan bu oyun kara mizah niteliğiyle karşımıza çıkmaktadır. Bu oyun özellikle 3 boyutlu pc oyun severlerin ilgi odağı olmuştur.

Bir iskelet olarak başladığımız bu oyuna, bir kısım düşman bir kısım ise arkadaş olarak başlamaktadır. Oyunun her yeri aslında iskeletten oluşmaktadır. Öldürülen ruhları bir seyahat acentasında pazarlamakla yükümlüyüz, ancak bu iş öyle kolay olmamaktadır. Bunun için mücadele verirken eğlencenin dibine vurabileceğiniz bu oyunu elbette ki ilk sıraya koymalıydık.

Evet, 90’lı yılların aslında bir çok oyunu var ancak ilk 8 sıraya koyabileceğimiz oyunlar bunlardı. Günümüz de 90’lı yılların en iyi 8 oyunu halen geliştirilmiş versiyonları ile oynayanlarımız mutlaka aramızda bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@2019 omarsells.com
%d blogcu bunu beğendi: