AİLE DANIŞMANLIĞI NEDİR?

AİLE DANIŞMANLIĞI NEDİR?

Aile Danişmanligi , Nedir? Aile? DANIŞMANLIK? Ne için gidilir ?Aile Danişmanligi Nedir? Sorusuna Cevap Bulacaksınız?

Evlilik kurumu kolay kurulmadığı gibi yeni bir hayatın başlangıcıdır. Artık kendi ailenizi kurmak üzere adım attığınız bu yolda yolunuz uzun ancak daima pürüzsüz olmayacaktır. Kişiler artık ‘’benlerinin’’ yanında biz kavramını da oluşturmaya ve bunu hem resmi hem uygulamalı şekilde hayata geçirmeye başlarlar. Yeni bir oluşum ve paylaşım sadece ilişkinizde değil tüm hayatınız da bir ortaklık halini almaya başlar.

Öğrenmenin sınırı olmadığı gibi evlilik sürecinde de pekçok şey bilgi edinilebilir ve ilişkisi kalitesi artırılabilir. Aile danışmanlığın denildiğinde bu nedenle yalnızca ilişkide problemlar olduğunda başvurulan bir alan değil; evliliğin doyumunun, kalitesinin, sürdürülebilirliğin artırılma çalışması manasına da gelmelidir. Nitekim çoğu ilişkiler kişilerden ziyade birbirleriyle kurdukları ilişkilerin hatalı olduğundan dolayı can çekişmektedir. Aile danışmanları hem aileyi geliştirmek hem de problemlu ilişkileri iyileştirmek için çalışmaktadır. Bu süreçte nelerin aykırı, nelerin ortak olduğunu anlamak ve neden aykırı durabildiklerini anlamaya çalışmak tek başına çiftler için kolay olmayabilir.

Aile danışmanları kimsenin özel hayatını merak eden, karşınızda sizi eleştirmek veya onaylamak için dinleyen bir kişi değildir. Kişinin, durumu ne kadar aykırı olursa olsun onu destekleyerek, uyumunu kendi insanlık durumuna uygun olan, koşula yönlendirmek ve kendilerine uygun yaşam biçimlerini bularak bunu uygulamalarına yardım etmektir. Böylece kişi kendisini hem de kurmuş olduğu ilişkiyi keşfetme yolunda bir yolculuk ortaklığı yaşamaktadır. Kalıcı değişimin, aranan cevapların, çözüm yollarının başlangıcıdır.
Aile hayatına başlarken iyi günde kötü günde diye söz verilen ortaklığın bazen destek alması, kendisini yenilemesi veya onarılması her aile kurumu için bir ihtiyaçtır. Evlilik ve aile yaşamında pekçok perspektiften problemlar yaşanabildiği gibi her ailenin problemi de kendisine özel ve biriciktir. Kişiler aile danışmanlarına, iletişim problemları, sorumluluklar, sınırlar, ayrılık kararları, çocuk ile alakalı veya aileleri ile alakalı pekçok problem sebebiyle başvurabilir. Çoğu aile danışma süreci karı koca ile beraber gerçekleşirken danışmanınız uygun gördüğünde bir süre kişisel seans biçiminde de devam edebilmektedir.
Bu mahrem sürecin verimli geçmesi için ilk olarak, destek alınacak danışmanın gerçek bir aile danışmanı olduğundan bununla ilgili eğitim ve donanımı almış olmasını araştırmak gerekir. Daha sonrasında randevu alınarak danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Aile süreci için çiftlerden birisi isteksiz olduğunda tek kişide destek alması mümkündür. Aile danışması, aileler için gerileyici değil tam tersine ilerleyici özellikte olup, danışmanlık almanın utanılmayacak bir durum olmadığını unutmamak gerekir. Bu süreçte motivasyonunuz ve inancınız çalışmaya engel olmak yerine destekleyici olduğunda daha hızlı ilerlenebilir.

Psikolog Merve Savaşkan
www.Mervesavaskan.Com
@izmirpsikologum

Avatar

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: