Atatürk Hakkında Bilinmesi Gereken 8 Gerçek

Dünya tarih boyunca yani geçmişten günümüze birçok savaşa, imparatorluğa ve lidere tanık olmuştur. Hiç şüphesiz pek çok savaş çok sayıda insanın ve ülkenin kaderini belirleyip daha farklı şeyler ortaya çıkarmıştır. Geçmişte kurulan boylar, devletler, imparatorlukların kurulmasını sağlayan bir lider geçmişlerinde hep vardır.

Bazı liderler boyları devlet, devletleri imparatorluk yaparken yani hep daha ileri taşırken bazı liderlerde ise bu durumun tam tersi yaşanıp olumsuz sonuçlar ortaya çıkmıştır. Ülke olarak oldukça köklü bir geçmişe sahip olduğumuz yadsınamaz bir gerçektir. Bu gerçeği tarih bilimi de açıkça ortaya koyar.

Aynı zamanda bu durumu belgeler aracılığıyla kanıtlanabilir hâle getirir. Ülkemiz şu anda bağımsız ve cumhuriyet ile yönetilmesine katkı sağlayan lider hiç şüphesiz dünyanın saygı duyduğu ulu önder Atatürk’tür. Şimdi Atatürk hakkında bilinmesi gereken 8 gerçek konusunda bilgi sahibi olalım.

1. Yaşadığı Şehrin Etkisi

Atatürk, daha küçük bir çocukken şu anda Yunanistan sınırları içerisinde bulunan ancak o dönemde Osmanlı Devleti sınırları içerisinde bulunan Selanik şehrinde dünyaya gelmişti. Selanik pek çok açıdan farklı bir şehirdi. Liman şehri olması ve birkaç Balkan şehri ile oldukça yakın olması toplumsal ve ticari açıdan gelişmesini sağlamıştır. Bu şehrin gelişimi diğer devletlerin dikkatini çektiği için Selanik sürekli olarak göz önündeydi. Mustafa Kemal Atatürk, daha küçük bir çocukken bu tarz çeşitliliğin içerisinde aslında farkında olmadan kişisel ve karakteristik olarak kendini geliştiriyordu. Bu şekilde doğduğu yerin bir insanın hayatına dolaylı olarak nasıl etkili olduğunu görebilirsiniz.

2. Atatürk’ün Aldığı Eğitimler

Mustafa Kemal Atatürk, birçok farklı okulda aldığı eğitimlerde onun karakterinin gelişiminde olumlu etki bıraktı. Özellikle askeri okulda aldığı eğitim sayesinde karakterine ve zekasına uygun alanı keşfederek bu alanda eğitim aldı ve başarılarla dolu bir askeri hayatı oldu. Eğitimin bir kişinin hayatında ne kadar önemli olduğu ve hayatının geri kalanını nasıl şekilleneceğine olan katkısı yadsınamaz.

3. Kendini Tanıması

İnsanın kendini tanıması ve bilmesi herkes için çok önemli ve değerli bir özelliktir. Hatta günümüzde bile insanlar, kendilerini daha iyi tanıyıp karakterine anlam verebilmek için çeşitli yöntemlerden yararlanırlar.

Ancak Mustafa Kemal Atatürk, kendini çok iyi tanıyan ve istediğini başarana kadar mücadelesini bırakmayan bir kişiliğe sahipti. Bu sebeple askerî alandaki dehası karakteri ile birleşerek bir dünya lideri olarak anılmasını sağladı.

Ayrıca Atatürk, karakteristik anlamda çok net bir kişi olduğu için kendisine her şartta gerçekçi ve net hedefler koyarak ilerlemiştir. Bu sayede hem askerî hem de eğitim alanında başarılı olmuştur.

4. Liderlik Yeteneği

Çoğu kişisel gelişimci ya da iletişim uzmanı liderlik yeteneğinin az ya da çok olsa bile lider olacak kişinin doğuştan bu yetenekle dünyaya geldiğini söyler. Ancak burada önemli olan durum Atatürk’ün bu yeteneğini hayatı boyunca sürekli geliştirmesidir. Bu yeteneği sürekli okuyarak ve akademik anlamda başarılı olarak geliştirdiği ise aşikâr bir durumdur.

Doğuştan sahip olduğu liderlik yeteneği ile hayatta her koşulda başarılı olmak istemesi ve kendi hayatına ancak akademik başarıyla yol verebileceğinin farkında olması liderlik yeteneğini arttırıp geliştirmiştir.

5. Umutlu Olmak ve Bağımsızlık Tutkusu

Hayatta bir insanın sahip olması gereken iki değere de sahip olan Atatürk, daha çok küçük yaşlarda yaşadığı birçok olay ile sahip olduğu bu iki özelliği güçlendirerek bir millete güç vermeyi başarmıştır.

Daha çok küçük yaşlarda babasız kalması ve annesinden uzak bir şekilde eğitim alması onu tek başına hayat karşısında bağımsız olması gerektiğini öğretmiştir.

Umutlu olmasını ise Atatürk’ün karakteristik yapısı ile bağdaştırabilirsiniz. Atatürk’ün yaşadığı olumsuzlukların hayatı üzerindekini olumlu etkisini her zaman umutlu olması ile açıklayabiliriz.

6. Güven Verici ve İkna Edici

Atatürk’ün pek çok konuda olumlu özelliği olması liderlik yeteneğinin gelişmesine ve artmasına sebep olmuştur. Ancak tek başına yalnızca karakterine etki etmesi pekte etkili olmayacaktı.

Atatürk’ün oldukça zor şartlarda olan vatanına askeri dehası ile destek olabilmesi gerekiyordu. O zorlu koşullarda halk güveneceği bir lider özlemi duyduğu anda Atatürk’ün güvenli konuşması ve halkı ikna eden güçlü diksiyonu bir milletin oldukça zor şartlarda bile kendine inanarak ve doğru bir lider ile neleri başarabileceğini açıkça gösteriyor.

Güven verici ve ikna edici konuşması ve duruşu sadece halkı değil düşmanlarını da etkilemiştir. Hatta diplomatik anlamda haklı bir yer edinmesini sağlamıştır.

7. Okuma Alışkanlığı

Günümüzde pek çok kaynak olmasına rağmen ve oldukça kolay ulaşılabilecek yani erişimi kolay olan yazılı eserlere insanlar pek ilgi duymuyor. Bu nedenle insanlar kitap okuma konusunda günümüzde bile bunca imkâna rağmen ne yazık ki pek istekli değildir.

Ancak Mustafa Kemal Atatürk, çocukluk çağından itibaren onca zorluğun ve yokluğun arasında bile kitap okumayı bırakmamış. Hatta bu durumu askeri lisede bile zaman buldukça okumaya devam ederek geliştirmiştir. Birçok yerli yazardan ve bu yazarların fikir ve düşüncelerinden etkilenen Atatürk, bu sayede ileride fikirleri doğrultusunda hareket edecektir.

8. Planlı ve Organizasyon Yeteneği

İyi bir lider olmak, sadece iyi bir askeri deha olmak demek değildir. Atatürk’ün bu durumun bilincinde olduğu için ve bir milletin umut ışığı olduğundan dolayı tüm askerî hareketlerinde birkaç adım sonrasını planlayıp organize etmiştir. Bu sayede her adımda gelen başarı bir sonraki başarının habercisi olmuştur.

Ayrıca iyi bir lider demek iyi bir iş dağıtımı yapmak demektir. Atatürk’ün tüm bu özelikleri bugün dâhi tüm dünyanın andığı, saygı duyduğu ve pek çok liderin etkilendiği bir lider olmasını sağlamıştır. Sadece kendi milletini değil pek çok milleti harekete geçirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@2019 omarsells.com
%d blogcu bunu beğendi: