Askerlikte Son Nokta Kısa Dönem Onayı

Yüz binlerce genci yakından ilgilendiren yeni askerlik sistemi kanun teklifine yönelik son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Kamuoyunda tek tip olarak da anılan ve askerlik süresini 6 aya düşüren düzenlemenin 63 maddesi geçtiğimiz hafta TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilirken, gözler bugün 15.00’te başlayan görüşmelere çevrildi. Bilinmiş olduğu üzere, yeni düzenleme neticesinde bedelli askerlik kalıcı hale getirilirken, hizmet süresinden yedek subay ve astsubay meselesine kadar birçok önemli değişim yapılacak. ‘Bedelli askerlik ücreti ne kadar olacak?’ sorusu ile cevapı en çok merak edilenler içinde öne çıkıyor. Öteki taraftan, ilgili yasa teklifinde öne çıkan bir başlık ise erken terhis durumu. Peki, erken terhisler ne zaman başlayacak? Yeni askerlik sistemi ne vakit yasalaşacak ve maddeleri neler? Yeni askerlik sistemi son dakika gelişmelerini sizler için derledik.

Yeni haftanın ikinci günü ile birlikte askerlik düzenlemesi kanun teklifi ile ilgili son dakika hareketliliği de başladı. Geçtiğimiz hafta toplamda 63 madde ile geçici 1. Madde kabul edilirken, gözler Meclis’e çevrildi. Bu hafta, yeni askerlik sistemi için oldukça eleştiri olmakla birlikte yüz binlerce genci ilgilendiren süreç için örutubet arz ediyor. Bilinmiş olduğu gibi, yeni düzenleme neticesinde yoklama kaçaklarından bakayalara, tek tip askerlik süresinden bedelliye kadar geniş ve kapsamlı değişikliklere imza atılacak.

YENİ SİSTEM NE vakit YASALAŞACAK?
Yeni askerlik sistemi hemen hemen yasalaşmadı. Geçtiğimiz Perşembe akşamı TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi informasyonç, mevzuşmaların ardından birleşime ara verdi. Aradan sonra komisyonun yerine oturmaması üzerine bilgiç, birleşimi 25 Haziran Salı günü toplanmak üzere kapattı.
Kanun teklifinin 64. Ve 65. Maddeleri ile teklifin tümünün bugün 15.00’te başlamış olan görüşmeler neticesinde onaylanması umut ediliyor.
BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR OLACAK?
Bilindiği gibi, yeni düzenleme neticesinde bedelli kalıcı hale getirilecek. Henüz vatani görevini tamamlamamış olan yüz binlerce genç ise ‘Bedelli askerlik fiyatı ne kadar olacak?’ sorusu ile araştırmalarını yapıyor. Başkan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile ücreti duyurmuş ve tartışmalara son noktayı koymuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir