Avukatlara Yeşil Pasaport Müjdesi!

Avukatlara Yeşil Pasaport Müjdesi!

Avukatlara Yeşil Pasaport Müjdesi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün açıkladığı Yargı Reformu Paketinden çıkan bir madde olan avukatlara yeşil pasaport verilecek olması büyük ses getirdi. 9 madde, 63 hedef ve 256 faaliyeti kapsayan Yargı Reformu Paketi’nde avukatlara yeşil pasaport verilecek olması dikkatleri çekti. Bu habere avukatlar çok sevinirken bazı meslek grupları da tepki gösterdi.

Yeşil Pasaport Nedir?
Yeşil pasaport normalde yalnızca devlet memurlarına verilir ve bordo pasaporta göre avantajları vardır. Yeşil pasaport, bordo pasaporttan farklı olarak en çok 5 yıl geçerlilik süresine ve daha fazla dolaşım gücüne sahip olan bir pasaport türüdür. Yeşil pasaport tam olarak 160 ülkeye vizesiz giriş olanağı sağlar. Kamu görevlilerinin yalnızca %4’lük bir kısmı yeşil pasaporta adaydır. Çünkü yeşil pasaport kıdeme göre verilir.

Cumhurbaşkanının Konuyla İlgili Açıklaması

Dün açıkladığı Yargı Reformu paketinde Cumhurbaşkanı Erdoğan avukatlara yeşil pasaport verilmesi ile alakalı şunları söyledi;

“Maaş ve özlük haklarının yetersiz olması sebebiyle kamuda kaliteli avukat çalıştırmak güç oluyor. Kamuda görev yapan avukatlarla ilgili problemleri çözüyoruz. Türk avukatlık camiası ülkelerarasında faaliyet gösterecek şekilde hızlı bir girişim içindedir. Avukatların mesleki kariyeri gelişiyor. Avukatlara da yeşil pasaport hakkı vererek ülkelerarası faaliyetlerini kolaylaştırmayı amaçlıyoruz.”

Avatar

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: