Türkiye’de En Çok Satan 8 Albüm

Geçmişten günümüze kadar müzik dünyasında yer alan pek çok sanatçı onlarca albüm çıkarmıştır. Teknolojinin devreye girmesiyle orijinal albümlerin satışlarını hesaplamak mümkün olmasa da geçmiş zamanlarda albümlerin satış oranları hesaplanabiliyordu. Hesaplanan bu satışlar sayesinde de albümü en çok satan ünlü belirlenebiliyordu. Şu an bu mümkün olmasa da geçmişten günümüze türkiye’de en çok satan 8 albüm ve albümleri en çok satılan sanatçılar şunlardır;

1. Mavi Mavi – İbrahim Tatlıses

Türkiye’de en çok satan albüm listesinin zirvesinde Mavi Mavi isimli albümüyle ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses yer almaktadır. Bayar Müzik şirketi tarafından 1985 yılında çıkarılan Mavi Mavi albümü 3,1 milyon satışa ulaşmıştır. Albümde hem arabesk hem de halk müziğinden eserlere yer verilmiştir.

Albümde yer alan arabesk şarkıların yönetmenliğini Burhan Bayar yaparken halk müziği şarkılarının yönetmenliğini Arif Sağ yapmıştır. Mavi Mavi albümünde yer alan şarkıların isimleri ise şunlardır; Bırak Gitsin, Mavi Mavi, Sevmek, Yalnızım, Leylim Ley, Gel de Yaşa, Yallah Şoför, Evlerinin Önü, Eli Develi, Dere Kenarından Geçtim ve Aşk Kalbimde Yer Almış’tır.

Albümde yer alan şarkıların söz yazarları arasında ise Tahir Paker, Sabahattin Ali, Yılmaz Tatlıses ve Levent Bektaş yer almaktadır. Albümün çıktığı yıllarda Mavi Mavi isimli filmde çekilmiş ve filmde albüme adını veren şarkı İbrahim Tatlıses tarafından seslendirilmiştir. İbrahim Tatlıses filmde Hülya Avşar ile birlikte rol almıştır.

2. Beni Unutma – Coşkun Sabah

Türkiye’nin en çok satan albümleri arasında ikinci sırada Coşkun Sabah’ın Beni Unutma/Aşığım Sana isimli albümü yer almaktadır. Emre Müzik şirketi tarafından 1990 yılında çıkarılan albüm toplamda 2,8 milyon satışa ulaşmıştır.

Albümde tam 18 şarkı yer almıştır. Beni Unutma albümünde Coşkun Sabah’a ait şarkıların yanı sıra ünlü sanatçıların söz ve müziğini yaptığı şarkılar yer almıştır. Bu isimler arasında Metin Özülkü, Barış Manço, Yunus Emre, Murathan Mungan ve İbrahim Terzi gibi ünlü isimler bulunmaktadır. Albümde yer şarkıların bazıları ise şunlardır; Beni Unutma, Tatlı Bela, Can Bedenden Çıkmayınca, Telli Telli, Seni Seviyorum, Vallahi O Yardır, Çal Kanunum, Hayırdır İnşallah, Nerden Alayım ve Aklım Sende gibi şarkılardır.

3. Dil Yarası – Orhan Gencebay

Orhan Gencebay’a ait Dil Yarası isimli albüm ise 2,7 milyon satışa ulaşarak listenin üçüncü sırasında yer almıştır. Albüm 1984 yılında Kervan Plakçılık tarafından çıkarılmıştır. Albümün duyurulması ve satışının artırılması için çekilen Dil Yarası filmi sayesinde de albüm 80’li yılların en çok satılan albümlerinden birisi olmuştur.

Dil Yarası isimli filmde Orhan Gencebay Yaprak Özdemiroğlu ile beraber rol almıştır. Dil Yarası albümünde yer alan şarkılar şunlardır; Kahrolayım, Sen Sev Beni, Gitti De Gitti, Dil Yarası, İlk Gözağrım, Zulüm, Hangi Rüzgar, İzin Ver Şu Gönlüne, Anlatamam ki ve Sevecekmiş Gibisin isimli şarkılardır.

4. Yıkılmadım– Mahsun Kırmızıgül

Türkiye’nin en çok satan albümleri arasında dördüncü sırayı Mahsun Kırmızıgül’ün 13. albümü Yıkılmadım Ayaktayım albümü almıştır. Annem Annem olarak da anılan albüm 1998 yılında Prestij Müzik tarafından çıkarılmış ve 2,6 milyon satışa ulaşmıştır.

Arabesk fantezi türünde olan albüm 1998 yılının da en çok satılan albümü olmuştur. Aynı zamanda ünlü sanatçı bu albüm ve Yıkılmadım şarkısı ile ödüller kazanmıştır. Albümde yer alan şarkıların isimleri ise şunlardır; Annem, Aşk, Dersim Gibi, Olsun Bakalım, Yıkılmadım, Belalım, Evlenmem, Dokunsalar Ağlayacağım, Merdivana, Göç, Sevdim Seni, Yeminim Var, Herşeyim Sensin, Vay Babo ve Yatma Yeşil Döşeğe’dir.

5. Ölürüm Sana- Tarkan

Tarkan’ın 1997 yılında çıkardığı Ölürüm isimli albümü ise en çok satan albümler arasında beşinci sırayı almıştır. İstanbul Plak tarafından çıkarılan albüm Tarkan’ın üçüncü albümüdür ve 2,6 milyondan fazla satışa ulaşmıştır. Albüm aynı zamanda Avrupa ve Asya’da yayınlanmıştır. Albüm şarkılarının çoğunluğu Tarkan’a aitken Sezen Aksu, Turgut Berkes ve Pakize Barışta gibi isimlerin şarkıları da bulunmaktadır.

Ölürüm Sana albümünde yer alan şarkılar şunlardır; Kır Zincirlerini, İkimizin Yerine, Şımarık, Ölürüm Sana, İnci Tanem, Salına Salına Sinsice, Beni Anlama, Unut Beni, Başına Bela Olurum, Delikanlı Çağlarım ve Gecenin Ürkek Kanatlarında’dır. Ünlü sanatçı albümünde yer alan 6 şarkıya klip çekmiştir.

6. Gülümse – Sezen Aksu

Coşkun Plak tarafından 1991 yılında yayınlanan Gülümse albümü 90’lı yılların en iyi albümüdür ve albümde yer alan şarkıların tamamı günümüzde de beğenilerek dinlenmektedir. Albüm çıktığı zaman 2,6 milyondan fazla satışa ulaşmıştır. Albümde Aysel Gürel, Kemal Burkay, Ümit Yaşar Oğuzcan, Onno Tunç gibi isimlerin yanı sıra Sezen Aksu’nun kendi yazdığı şarkılarda yer almıştır.

Sezen Aksu Gülümse şarkısıyla beraber toplamda albümde yer alan 7 şarkısına kilip çekmiştir ve klipler izlenme rekorları kırmıştır. Gülümse albümünde yer alan şarkılar ise şunlardır; Seni Kimler Aldı, Namus, Değer Mi, Her Şeyi Yak, Gülümse, Vazgeçtim, Ne Kavgam Bitti Ne Sevdam, Hadi Bakalım, Tutsak ve Güllerim Soldu şarkılardır. Albümdeki şarkıların çoğunun düzenlemesini de Onno Tunç yapmıştır.

7. Haydi Söyle – İbrahim Tatlıses

Türkiye’nin en çok satan albümleri arasında yedinci sırayı İbrahim Tatlıses’e ait Hadi Söyle albümü almaktadır. Albüm 1994 yılında Raks Müzik tarafından çıkarılan albüm 2,6 milyon satışa ulaşmıştır. Bu albümde de hem arabesk hem halk müziği eserleri yer almıştır. Albümde yer alan şarkılardan bazıları şunlardır; Sen Yoksun, Hasret Kaldım, Haydi Söyle, Yetiş Sevgilim, Bugün Bize Pir Geldi, Maraş Maraş, Yemen Türküsü, Kurban Olduğum ve Nankör Kedi isimli şarkılardır.

8. Aacayipsin – Tarkan

Tarkan’ın Aacayipsin albümü de İstanbul Plak tarafından 1994 yılında çıkarılmıştır. Albümde yer alan şarkılar ve Tarkan’ın dansları büyük ilgi görmüştür. Albümde Ümit Sayın, Yıldız Tilbe, Sezen Aksu ve Leyla Tuna gibi isimlerin yanı sıra Tarkan’ın kendi şarkıları da yer almıştır.

Albümde bulunan şarkıların isimleri şunlardır; Seviş Benimle, Şeytan Azapta, Gitme, Biz Nereye, Kış Güneşi, Unutmamalı, Durum Beter, Gül Döktüm Yollarına, Bekle, Dön Bebeğim, Eyvah ve Hepsi Senin Mi şarkılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@2019 omarsells.com
%d blogcu bunu beğendi: