Türkiye’nin En İyi 8 Turistik Yeri

Türkiye tarihi ve turistik yerler bakımından en zengin ülkeler arasında yer alıyor. Ülkenin geçmişte en önemli geçiş noktalarında yer alması ve birçok devletin topraklarına sahip olmak için akınlar düzenlemesi sebebiyle çok sayıda gezilecek mekana ev sahipliği yapıyor. Yüzlerce ve binlerce yıllık tarihi ve turistik eserlere sahip olmasından dolayı da ülkeye çok sayıda gezi düzenleniyor. Düzenlenen gezilerde turistlerin de ilk olarak tercih ettikleri türkiye’nin en iyi 8 turistik yeri şunlardır.

1. İstanbul Tarihi Yarımadası

İstanbul ülkemizin en önemli tarihi mekânlarına ev sahipliği yapıyor. Şehir geçmiş dönemlerde Bizans, Roma ve Osmanlı gibi birçok imparatorluğa ev sahipliği yapmış olmasından dolayı o dönemlerden kalma birçok esere ev sahipliği yapıyor. Bu sebeple de gerek yerli gerekse yabancı turistlerin akınını uğruyor. Aynı zamanda şehir farklı dinleri bir arada barındıran eserlere ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca şehir iki kıta üzerine kurulmuş olmasından dolayı da dikkat çekiyor. Şehrin tamamında birçok tarihi ve turistik açıdan önemli mekânlar bulunsa da şehrin en önemli turistik değerleri İstanbul Tarihi Yarımada’da bulunuyor.

Burada bulunan tarihi ve turistik eserler arasında şu mekânlar yer alıyor ve her yıl turistlerin akınını uğruyor. Topkapı Sarayı, Ayasofya, Kapalıçarşı, Süleymaniye Camii, Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, Dikilitaş, Mısır Çarşısı, Aya İrini Kilisesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Beyazıt Meydanı ve Bozdoğan Su Kemeri’dir. Bu mekânları gezen kişiler yapılarda birçok medeniyetin izlerine rastlıyorlar.

2. Kapadokya

Türkiye’nin en iyi turistik yerlerinden birisi de Kapadokya’dır. Bölge coğrafi olaylar sonucu oluşmuş doğal peri bacaları ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ayrıca topraklarında hüküm süren uygarlıkların ticaretlerine köprü olan İpek Yolu üzerinde yer almasından dolayı da önem taşıyor.

Bölgede geçmiş dönemlerde yaşayan uygarlıkların yaşamak ve düşmanlarından korunmak amacıyla peri bacalarının içlerine kurduğu yer altı şehirleri günümüzde turistlerin ağırlandığı mekânlar arasında yer alıyor.

Ayrıca bölgede yapılan balon turları ile kişiler tüm Kapadokya’yı havadan izleme imkânı elde ederek dünyada benzeri olmayan bu turistik bölgeyi hakkıyla görmüş oluyorlar. Bölge Unesco miras listesinde yer almasından dolayı da turistlerin ilgisini çekiyor.

Yöreye gelen turistlerin gezebilecekleri turistik yerler arasında şunlar bulunuyor; Derinkuyu yer altı şehri, Göreme, Devrent vadisi, Ihlara vadisi, Zelve açık hava müzesi, Uçhisar, Güvercinlik vadisi, Üç Güzeller vadisi, Asmalı Konak ve Rahipler Vadisi’dir.

3. Aspendos Antik Tiyatrosu

Türkiye’nin en iyi turistik yerlerinden birisi olan Aspendos Antik Tiyatrosu Antalya’da yer alıyor. Aspendos antik tiyatrolar arasında en iyi korunan antik tiyatro olması sebebiyle tarihe meraklı olan turistlerin uğrak yerlerinden biri oluyor.

Tiyatro Aspendos antik kentinde bulunuyor ve tiyatroyu görmeye gelenler antik kentte bulunan diğer eserleri de görebiliyor. Ayrıca Aspendos tiyatrosu akustik özelliğinden dolayı günümüzde pek çok konsere ve festivale ev sahipliği yaparak turistleri ağırlıyor. Tiyatroda en ufak ses üst kısımlara kolayca ulaştığı için dikkat çekiyor.

4. Efes Antik Kenti

Türkiye’nin en iyi turistik yerleri arasında İzmir’de bulunan Efes Antik kenti yer alıyor. Antik kent milattan önce çok eski bir tarihe dayanması sebebiyle dikkat çekiyor. Bir İyonya kenti olan Efes Unesco miras listesinde yer alıyor ve her yıl binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor.

Ayrıca dünyanın yedi harikası arasında yer alan Efes en büyük tapınak ve ticaret merkezi olma özelliğini de üzerinde barındırıyor. Antik kente turistik gezi için gelenler kent içinde bulunan Artemis tapınağı, Meryem Ana evi, Celsus kütüphanesi, Yedi Uyurlar mağarası ve Efes antik tiyatrosunu gezme imkânı bulabiliyorlar.

5. Pamukkale

Türkiye’nin en iyi turistik mekânları arasında Denizli ilinde bulunan Pamukkale’de yer alıyor. Pamukkale adını sahip olduğu beyaz travertenlerden alıyor. Pamukkale eski bir tarihe sahip olması ve şifalı kaynaklarının birçok rahatsızlığa iyi gelmesi sebebiyle birçok turistin tercih ettiği mekânlar arasında yer alıyor. Pamukkale aynı zamanda Yunanlılar tarafından kurulmuş olan kentin kalıntılarına da ev sahipliği yapıyor.

6. Nemrut Dağı

Türkiye’nin en iyi turistik yerleri arasında Adıyaman’da yer alan Nemrut Dağı da yer alıyor. Dağda birçok tanrının heykeli yer alıyor ve turistler tarafından ilgi görüyor. Özellikle harika gün doğumu manzarasını tanıklık etmek isteyen turistler tarafından tercih ediliyor.

Dağa tırmanış kolay olmasa da tanrı heykellerini görmek ve gün doğumu manzarasını izlemek isteyenler bu zorluğa göğüs geriyorlar. Ayrıca Nemrut Dağı Türkiye’nin Unesco listesine giren en eski tarihe sahip eseri olmasından dolayı önem taşıyor. Dağda bulunan bazı heykellerin boyları 7 metreye kadar ulaşabiliyor.

7. Sümela Manastırı

Türkiye’nin en iyi turistik yerleri arasında Trabzon’da bulunan Sümela Manastırı da yer alıyor. Bir Rum Ortodoks manastırı olan tarihi eser dağların arasında bir tepeye inşa edilmesi sebebiyle dikkat çekiyor.

Manastır aynı zamanda Meryem Ana adıyla anılıyor ve her yıl manastırda Meryem Ana adına ayin düzenleniyor. Üstün bir yapı harikası olan Sümela Manastırı içinde bulanan alanları ile de dikkat çekiyor.

Manastırın içinde yer alan mutfağı, öğrenci odaları, şapeller ve kütüphanesi ile gezen ziyaretçilerin ilgi odağı oluyor. Manastıra ulaşmak isteyen ziyaretçiler orman içinde yaptıkları yürüyüş sonrası toplam 88 basamağı çıkarak Sümela Manastırı’na ulaşabiliyorlar.

8. Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik kenti Gaziantep’te yer alıyor ve kent Türkiye’nin en iyi turistik yerleri arasında bulunuyor. Hala kazı çalışmaları devam eden antik kente her yıl binlerce yabancı ve yerli turist akın ediyor.

Fırat nehri kenarında yer alan antik kent kazılarında bulunan tarihi eserler Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergileniyor. Kente ait eserleri görmek isteyenler Gaziantep’te bulunan müzeye akın ediyorlar. Özellikle antik kent kazılarında bulunun Çingene Kızı Mozaiği büyük ilgi görüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@2019 omarsells.com
%d blogcu bunu beğendi: