Türkiye'nin İlk Yerli Otomobili

Gen TM-480

Sevgili dostlar bu yazımızda  size ilk yerli üretimimiz olan elektrikli otomobil gün yüzüne çıktı. GEN TM - 480  fotoğrafları basina sızar sızmazdı size yayınladık.

Zorlu holdingin Veno'yu  gün yüzüne çıkarmasına  da çok sevinmiştim.  Türkiye Cumhuriyeti artık araba uretebiliyor.  Gen TM-480   ortaya çıktı . Elektrik li olan bu mükemmel otomobil  bataryasi hariç herşeyi ile Türk malıdır . Ayrıca gen otomobil kurucusu Dr. Gursel Guzel yaptığı açıklamada sadece otomobilin bataryası dışarıdan  alındığıni eğer bu açığı kapatan yani üretim olmazsa bunu da kendilerinin üreteceklerini söyledi.


5 yıl önce başlatılan proje Dr. Gürsel Guzel ve kurduğu 5 kişilik ekibi ile bu yerli otomobilin üretimine başlandı.   Yaklaşık 5 yıldır süren çalışmalar sonucunda seri üretime geçebileceklerini söylerken  izin ve sertifika belgelerinin  tahmin 2 - 3 yıl sürebilecegini açıkladı.
Dr Gürsel Güzel    yaptığı diğer açıklama ise şöyle ;


Gen otomobilin iç ve dış tasarımı mekanik tasarım.  Şase motor ve iç dış elektrik yazılımların bize ait . Dedi.


GEN TM-480 FİYATI 


Bu türk malı otomobilin  fiyatı ise 200.000 TL olacağı biliniyor . DR. GÜZEL  ise eğer bataryayı Türkiye de üretebilirsek  fiyat daha aşağı olacağını söyledi .

5 yıldır ar-ge çalışmalı ise 6.5 milyar dolar harcandığı açıklandı.


Sevgili dostlar siz bu güzel otomobil hakkında ne düşünüyorsunuz.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.