ALIBABA'NİN KURUCUSU JACK MA 'NİN GİRİŞİMCİ GENÇLERE SÖZLERİ

Jack Ma SÖZLERİ E-ticaret   devi alibaba'nin kurucusu Jack ma hayatında bir çok başarısızlığa rağmen   pes etmemiş. Ve dünyanın en zenginleri arasında Sizler için Jack Ma 'nin  en güzel sözleri !

Jack Ma Sözleri !
1. Bugün acımasızdır. Yarın ise daha daacımasız. Yarından sonraki gün ise çok güzeldir.


2. İş hayatında müşterilerinizi daima 1. sıraya, çalışanlarınızı 2. sıraya; ortak ve hissedarlarınızı ise 3. sıraya koyun.


3.E-ticareti yürütmenin en önemli şartı şu an yaptığınız işi şevkle yapmaya devam etmektir.

4. Başarının tek şartı samimi bir şekilde azimli, çalışkan ve tutkulu olmaktır. 


Beni en çok etkileyen  Söz bu bizim ilkemiz de bu !5.Başarılı olmak için yüksek EQ’ya (duygusal zekaya) sahip olmalısınız. Başarınızı sürekli hale getirmek, kaybolmamak için de yüksek IQ’nuz bulunmalı. Fakat saygı duyulan olmak için yüksek LQ’ya, yani sevginin IQ’suna sahip olmalısınız.

6.Gerçek bir girişimcinin asla düşmanları olmaz. Rakiplerinizi düşman olarak görmeyin çünkü onların size kazandıracağı çok şey var.


7. Gerçek başarısızlık, hiçbir şey denemeden öylece oturmaktır.


8. Eğer pes etmezsen hala şansın var demektir. Ve eğer küçüksen, gücünden ziyade beynine güvenmelisin ve konsantre olmalısın.
9. Başaracağız çünkü çok genciz ve asla,asla pes etmeyeceğiz

10. Eğer işe 8’de geliyor ve 5’te eve dönüyorsak, şirketimiz bir teknoloji şirketi değildir ve Alibaba asla başarılı olamayacaktır. Eğer 8-5 ruhuna sahipsek gidip başka şeylerle meşgul olmalıyız.


11. Alibaba basit bir iş değildir. Bir rüyadır. Bir amaçtır. Eğer istiyorlarsaWall Street yatırımcıları bizden nefret  etmekte özgürler. 
  
12.Zeki insanlar kendilerini yönetecek bir aptala ihtiyaç duyarlar. Tüm takım bilim adamından oluşuyorsa, en iyisi onları bir köylünün yönetmesidir. Çünkü onun düşünce tarzı değişiktir. Kazanmak, elinde olayları farklı açılardan görebilen insanlar varsa daha kolaydır.


13.  Rakibinden öğrenmeli, ancak asla ondan kopyalamamalısın. Kopyaladığın an yok olursun.

14.  Eğer büyümek istiyorsanız güzel bir fırsat bulmalısınız. Bugün eğer çok iyi bir şirket haline gelmek istiyorsanız çözebileceğiniz sosyal problemler üzerine düşünün.


15.Başarısız olmam önemli değil. En azından başkalarına örnek olabilmişimdir. Ben başarısız olsam bile birisi mutlaka başaracaktır.


16.Bir yönetici, teknik becerilerini ve yeteneklerini asla çalışanı ile yarıştırmamalıdır. Zaten o kişi yönetici olduysa pek çok açıdan çalışana göre daha üstün olmalıdır. Eğer değilse o pozisyonu hak etmiyor demektir.

17.İyi bir yönetici olabilmek için öncelikle konforunuzdan vazgeçmeniz gerekir. Çünkü iyi bir yönetici aynı anda pek çok sorunla uğraşır ve sıradan bir insanın kaldırmak istemeyeceği sorumluluklarla baş edebilecek güçtedir.


Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.