Yedek Astsubay Nedir ? Nasıl Olunur ? Kimler yararlanabilir?Yedek Astsubay Nasıl Olunur ?Kimler faydalanabilir? Yedek Astsubay Nedir ? YEDEK ASTSUBAY OLMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR.


Kısa bir süre önce Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  tarafından açıklanan yeni askerlik sistemin de bazı yenilikler getirdiklerini dile getirmişti.   Bunlar dan en çok dikkat çekeni ise Yedek Astsubay ligin  getirilmesi .  Yani Vatanı Görevinizi yedek astsubay  olarak ta yapabilirsiniz .


Yedek subayların devam edeceği belirten Erdoğan  yeni sistemde Yedek astsubay olacağını da belirtti .


Herkesin bildiği gibi Yedek Subaylar  Lisans ve Yüksek lisans mezunu kişilerin yararlanabilecekleri bir sistemdi. Yeni Sistem de aynı devam edecektir.Yedek Astsubay yeni sistemde yer alacak yenilikler den bir tane si onun içinde şartı 2 yıllık Meslek Yüksekokullardan Mezun olmak . Önlisans mezunların dan oluşacak Yedek Astsubaylar 12 ay Askerlik Yapacak  bunun 2 ayı Eğitim 10 Ayı ise Yedek astsubay olarak görev alacaklar.


2 ay eğitimde  harçlık verilecekken 10 Ay'da ise Maaş alabilecek . 12 ay bittikten sonra ise ister se sözleşmeli astsubay olarak görev alabileceği tahmin ediliyor.


İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Açıklaması!

 
Yeni sistemde 12 aylık yedek subaylık devam ediyor, 2 yıllık meslek yüksek okul mezunları ise 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Bu görevleri yerine getirenlere 2 aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek, 10 aylık dönemde ise maaş ödenecek. Lise ve altı için 6 ay artı 6 aylık askerlik getiriyoruz. 1 aylık eğitimini tamamlayıp 6 ayı tamamlayanlar terhis olabilecek, devam etmek isteyenlerse 6 ay maaşlı olarak görev yapacak. 12 ayın sonunda arzu eden askerlerimiz sözleşmeli askerlik için müracaat edebilecekler. Dövizli askerlik sürecek. Bedelli ise dövizli askerlik ile arasında fark kalmayacak. Dövizli askerlikte kur neyse bedelli de aynı TL bazında ödeyecek.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.