Yeni Askerlik Sistemi Hemen Hemen Belli Oldu !Milyonlarca genci ilgilendiren haber sona varıldı diyebiliriz . Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan bir açıklama yapmıştı.  Bizde bunu sizlerle paylaşmıştık . 31 Mart Seçimleri için sahaya inen Recep Tayyip Erdoğan  bugün yaptığı miting de Yeni Askerlik İçin önemli Açıklamalar da bulundu.


En son konuşmasın da 3,6,9 ve 12  ay gibi sürelerinin üzerin de duruyoruz demişti.  Bugün yaptığı açıklamada ise gençleri heyecanlandıracak gelişme yaşandı bu açıklama sonun da bu tip askerliğin geleceği tahminler arasında.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Açıklaması,

Yeni sistemde 12 aylık yedek subaylık devam ediyor, 2 yıllık meslek yüksek okul mezunları ise 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Bu görevleri yerine getirenlere 2 aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek, 10 aylık dönemde ise maaş ödenecek. Lise ve altı için 6 ay artı 6 aylık askerlik getiriyoruz. 1 aylık eğitimini tamamlayıp 6 ayı tamamlayanlar terhis olabilecek, devam etmek isteyenlerse 6 ay maaşlı olarak görev yapacak. 12 ayın sonunda arzu eden askerlerimiz sözleşmeli askerlik için müracaat edebilecekler. Dövizli askerlik sürecek. Bedelli ise dövizli askerlik ile arasında fark kalmayacak. Dövizli askerlikte kur neyse bedelli de aynı TL bazında ödeyecek.


Ayrıca  bedelli askerlik  1 ay süre ile yapılacak her sene 145.000 bin kişi yararlanabilecektir. Bu yeni sistem de  2 yıllık Üniversitesi  Mezunları da Yedek Astsubay Olabilecekler.


Bu sistem de profesyonel orduya geçiş için büyük yardımı olması bekleniyor .Haberin Devamı gelmeye devam edecektir. Bu tip Haberler den haberdar olmak için E-posta adresiniz ile üye olabilirsiniz .

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.