OYUNCU NASIL OLUNUR ?
Bu yazımızda oyuncu nasıl olunur ? Sorusuna yanıt bulacaksın. Ayrica dizi oyuncusu nasil olunur ? Ile ilgili  bütün bildiklerimi tüm samimiyetimle anlattım  iyi okumalar.Bazı kişiler küçük yaşlarda oyuncu olmak isterken hayatını buna göre şekillendirirken.  Kimileri ise oyuncu olmak için gerekli bütün eğitimleri alırken  defalarca başarısız oluyor.  Veya başarılı olmak da yetmiyor.  Oyunculuğun getirdiği şan şöhret  şimdiki genç arkadaşlarıma hoş geliyor ama davul sesi uzaktan hoş gelirmiş sözü ile bu cümleyi tamamlıyorum.  Şan Şöhret  gelip geçici şeyler.  Sen bir proje de parlasın yıllarını verirsin bu projeye lakin bir gün gelir özel hayatında yaptığın en ufak hata senin işini bitirir . Bu dünya çok acımasız özellikle sosyal medya bu konuda hiç gözünün yaşına, başarılı olduğuna yetenekli olduğuna bakmaz .


HEY SEN OYUNCU OLMAK İSTEYEN ARKADAŞIM ZOR YORUCU VE BİR O KADAR DA ZEVKLİ YOLCULUĞA HAZIRMISIN ?


Oyunculuk dediğimiz anda çok  para kazanan birisi olarak görünür ama çok zor bir iştir. Emek ister çaba ister.

Öncelikle birisini örnek almanız gerekmez önce doğal olun sonra içiniz dısıniz bir olsun . Özel hayatınızı kameraların önünde yaşamayın  yoksa her yaptığınız olay olur. Ben bu yazıda size oyunculuğu ile dillere destan ölümunden yıllar sonra bile filmleri halen izlenen aile hayatı ile örnek bir kişilik.  Ben bütün filmleri izlemişimdir.  Ama hepsini defalarca hiç sıkılmadan izleyeceğim birisi o Az çok kimi dediği mi tahmin ettiniz . Kemal Sunal  70 - 80 - 90 yılların en iyi oyuncusudur . O her filminde halkı savunan adam rolü oynamış ve her defasında izleyicinin beğenisi kazanmış bir insan . Bir Röportajın da

"Bir şeyler koruma çabası var galiba… Kemal Sunal’ı koruma çabası var. Başka bir şey yok. Bak kaç seneler geçti arkadan bir Kemal Sunal gelmiyor. Geldi mi? Onca sene bekledik gelmiyor. Kaç senedir yok hem.Şimdi öyle biri çıksa kafasına hemen televoleler üşüşüyor ama… Bunu kendisi ayarlayacak. Ben nasıl senelerce ayarlayabildiysem, her sanatçı bunu ayarlayacak. Oyuncu olan, sanatçı olan ayarlayabilir. İstedim ki “Sanatçıyım” diye ortada dolaşan birisi olmayayım, izleyeceğim bir yol olsun. Yoksa insan her dakika bir yerlerde çıkar dediğim gibi. Kendini saklayıp muhafaza etmen lazım." Demişti 


Sizden ricam onun gibi dürüst onun gibi halkın sevdası kazanmış  bir oyuncusu olun ki öldükten sonra bile sevenleriniz sizi izlesin.  Kişilik kelimesi sizi temsil eder .Şimdi asıl konumuza dönelim Nasıl oyuncu Olunur ? Sorusuna madde madde cevap verelimYETENEK Yetenek oyunculuğun en temel kavramların dan biridir . Oyuncu olmak istiyorsanız önce hangi konuda yetenekli olduğunuz belirleyin ve ona göre bir yol çizin çünkü yeteneğinizi geliştirirseniz  ilerde oynayacağınız projelerde başrol bile olabilirsiniz . Size tavsiyem çok  çalışın ve yeteneğinizi geliştirin.OYUNCU EĞİTİMİ ALMAK Oyunculuk mesleği çok zor ve eğlenceli bir meslek olduğu için eğitim şart. Sahne de beden eğitimi, senaryoyu anlamak ve yaşamak, takım çalışmasına tam anlamıyla hakim olmak , Oynadığınız karakteri yaratmak ve yaşamak, yönetmeni anlayabilmek gibi daha çok şey sayabilirim bunları yapabilmeniz  için eğitim almanız şart. Ayrıca oyuncu adayı rolü gereği duygu ve davranışını seyirciye hissettirmesi gerekiyor . Hüzünlü mutlu ve öfkeli olabilmeli ve bunu seyirciye yansıtmalidir. Şunu herkes bilmeli ki şuanda  ünlü oyuncular   ünlü olabilmek için çok çalıştılar,çaba gösterdiler, azim ettiler ve başardılar. İyi bir oyuncu olabilmek için eğitim şart ayrıca oyuncu olabilmek için dizi ve filmlerde figüran olarak çalışın. Gerekirse 5 - 6 yıl çalışın inanın size faydası olacaktır.  Veya tiyatroda da çalışabilirsiniz . Kemal Sunal  tanışmadan önce çeşitli tiyatrolar da çalışmış ve çok kadrolu filmler de gösterdiği başarısı ona kendi filmleri yaptırmıştır. 


FİLM VE DİZİ OYUNCU OLMAK 


Dizi oyuncu olmak çok çaba ve sabır isteyen bir iştir.  Çünkü çok sayıda oyuncu seçmesine katılacaksiniz . Eleneceksiniz ama günün birinde belkide başrol siz olacaksınız.  Dizi oyuncusi olmak için yapmanız gereken tek şey bir oyuncu ajansına kaydolmaniz gerekecektir.  Çünkü cast ajansları oyuncu seçerken oyuncu ajanslarına bakıyorlar.


Öncelikle oyuncu olacaksanız kesinlikle bir oyuncu ajansına kaydolmaniz gerekiyor .MENAJER VE OYUNCU AJANSI BULMAK Oyuncu Menajeri  genç oyunculara yol gösteren yönlendiren kişi olarak tanımlaya biliriz . Yani bir nevi Oyuncu Patronu diyebilirim . Önemli olan kendinize en yakın bulduğunuz Abi ve Abla olarak gördüğünüz birini seçmek en doğrusu ve seçerken ona sonuna kadar güven eğer güvenirsen çok başarılı işler çıkabilir. Türkiye'de bulunan çok fazla oyuncu ajansı veya menajerlik şirketi bulunuyor. Bunların arasında en iyileri ile başlayabilirsin . Ayrıca sevgili okuyucularım için Türkiyenin en iyi menajerlik şirketine en alta vereceğim linkle tıklayarak ulaşabilirsiniz.Türkiye'nin en iyi menajeri Hasan Güngör diyebilirim. Çok kısa bir süre önce tanıştım ama çok sevgili bir abimiz diyebilirim . En önemlisi işini severek yapıyor . Ve bu konuda başarılı olmuş bir isim menajerligini yaptığı oyuncuların hepsi ile teker teker her hafta ilgileniyor.  Sizin de  seçmeniz gerektiğini düşündüğüm bir kişi diyebilirim.


Yazıyi toparlamam gerekirse  çok çalışın çaba gösterin vazgeçmeyin Şan Şöhret peşinde koşmayın eğer sevilen bir insan olursanız çok başarılı bir oyuncu olursun . Özel hayatınızı gözlerden uzak yaşayın ki sonra dan başınız ağrımasın.


- YETENEĞİNİZİ KEŞFEDİN
- EĞİTİM ALIN
- OYUNCU AJANSLARINA KAYDINIZI YAPTIRIN
- ÇOK ÇALIŞIN
- AZİM EDİN
- VAZGEÇMEYİNBu yukarıda belirttiğim cümleleri kafanızı bir köşesine  kazıyın  .

Sevgi Ve saygılarımla


YENİ OYUNCU BAŞVURUSU YAPMAK için tıklayınız.Sormak isteğiniz soruları yorumlara yazabilirsiniz 

2 yorum

Anonim dedi ki...

Teşekkür ederim çok faydalı oldu.

Anonim dedi ki...

Teşekkür çok faydalı bir yazı olmuş

Blogger tarafından desteklenmektedir.