Polis Nasıl Olunur?
Bu yazımda sizler polis nasıl olunur ?sorusuna cevap verdim . Bir gencin hayallerini süsleyen Polislik mesleği ile ilgili bir kaç bilgi paylaştım. Lütfen bu haberi yayalım paylaşım ki bir çok kişi faydalansın.

Polis Nasıl Olunur ?


Polis olmak için pek çok yol var hangi okuldan mezun olduysan henüz yasin 26- 27 değilse şansın var demektir . Nasıl Dediğinizi duyar gibiyim  , Terör olayların dan ötürü  hem emniyet teşkilatı hemde silahlı kuvvetler eleman  eksikliğinden ötürü bir çok eleman alınıyor.  Tabi alınırken bazı şartlar ve bazı sınavlara tabi tutulurken sağlam bir sağlık heyetin den sağlıklı bir şekilde geçmeniz gerekiyor. 


Şimdi asıl sorumuza gelelim . Polis olmanız için öncelikle en az lise mezunu  ve en çokta lisans mezunlarını polis adayı olabiliyor . Türkiye'nin belirli  şehirlerin de eğitim gören polis adayları yıl sonu sınavını başarıyla tamamladıktan sonra görev yerlerini yıl sonu puanına göre atanıyor.  

POLİS AKADEMİSİ BÜNYESİNDEKİ OKULLAR POLİS MESLEK YÜKSEKOKULLARI  ( PMYO )
POLİS MEMURU EĞİTİM MERKEZİ   ( POMEM)
POLİS AMİRLERİ EĞİTİM MERKEZİ  (PAEM)


Öncelikle polis olabilmeniz için yukarıdaki okulların birine girip orada başarıyla tamamlamamız gerekir. Polis Olmak bir çok genç insanın hayalidir . Bir çok insan ilk denemesinde girerken bir çok insan 3 ve 4 denemelerin de polis olabiliyor.  Olmayan arkadaşlar çok fazla üzülmeyin nasip kısmet bu işler eskisi gibi Ankara'da dayısı olanları pek almıyorlar diye biliyorum .POLİS MESLEK YÜKSEKOKULU (PMYO)PMYO girmeniz için en az lise mezunu olmanız gerekiyor.  Aranan şartlar ise ÖSYM Tarafından yapılan Üniversitesi sınavının ilk ayağı olan Tyt'den en az ham puan olarak 260 puan alman gerekiyor . Diğer şartları ise genellikle aynı oluyor   PMYO  her sene  2000  erkek 500 Bayan Polis adayı alıyor 2 sene boyunca yatılı olarak eğitim görüyorlar.  2 senenin sonunda yapılan Yıl sonu sınavın dan başarı olması gerekiyor.  Ayrıca PMYO mezun olan Arkadaşlar isteğini Şubeyi seçebiliyorlar . Yıl sonun da Polis memuru olarak görev yerlerine atanıyor .

2019 PMYO alımı?
POLİS MEMURU EĞİTİM MERKEZİ (POMEM)POMEM girmeniz için üniversite mezunu olmanız şart koşuluyor . ÖSYM tarafından  2 sende yapılan KPSS 'den her hangi bir puan türünden ÖN LİSANS  MEZUNU EN AZ 70 PUAN ,LİSANS MEZUNU İSE EN AZ 60 PUAN ALMASI GEREKİYOR. Her sene yaklaşık 10000 polis memuru alımı yapılıyor.  6-8 ay arasında yatılı olarak temel polislik eğitimi veriliyor. Yıl sonu sınavın dan başarılı olan polis memuru olarak her Hangi bir şubeye atanıyor genel olarak İstanbul ve  Ankara tayinleri çıkıyor.  


POLİS AMİRLERİ EĞİTİM MERKEZİ  (PAEM)


PAEM girmek için Lisans mezunu olmanız gerekiyor. ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavına 70 puan almanız şart koşuluyor. 8 ay temel polisin eğitimi verilirken yıl sonu sınavında başarılı olanlar Komiser yardımcısı olarak görev yerlerinin atanıyor. 


POLİS ÖZEL HAREKET (POH )


Onlar Emniyetin göz bebeği. Eğitimleri çok zor ve ağır.  Ama onlar her koşullara karşı eğitiliyorlar. Polis özel HAREKAT 2 yıl öncesine kadar meslek içinden ve yukarıdaki eğitim merkezlerin den yapılan sınavla seçiliyorlar di. Şimdi ise o düzene  devam edilmesi tahmin ediliyor.  2 sene önce 10000 polisi özel harekat alımı yapılmıştı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre şuanda yeterli sayıda pöh varmış. 


Arkadaş ben ise bu sevdaya  8 yılımı vermiş ve hayırlı olmadığı için polis olamamıştım .  3 kere girişimim olsada bir şeyler mani olmuştur.  Ben bu 8 yılda  ne öğrendiysem size aktarmaya çalıştım. Sormak isteğiniz sorular varsa aşağıdaki yorumlara yazabilirsiniz 
Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.