KADİR MISIROĞLU HAYATINI KAYBETTİ

   hayatını kaybetti


KADİR MISIROĞLU TEDAVİ GÖRDÜĞÜ ACIBADEM ALTUNİZADE HASTANESİNDE HAYATINI KAYBETTİ. CENAZESİ İKİNDİ NAMAZININ ARDINDAN TOPRAĞA VERİECEK 


KADİR MISIROĞLU KİMDİR?
1933 yılında Trabzon’un Akçaabat ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Akçaabat’ta, lise öğrenimini Trabzon Lisesi’nde tamamladı. 1954 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne girdi. Öğrencilik yurtlarında çeşitli “talebe yurtları” açtı. Atatürk’e hakaret içeren yayınları ve konuşmaları nedeniyle hakkında pek çok dava açılan ve hapis cezası alan Mısıroğlu 1974 yılında Genel Af ile serbest kaldı ve siyasete atılarak Millî Selamet Partisi Genel Kurulu’na girdi. 12 Eylül Darbesi’nden sonra yurt dışına kaçtı. 1983 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarıldı ve İngiltere’ye iltica etti. 1991’de Türkiye’ye döndü.
YURT DIŞINA KAÇIŞI
1977 Türkiye genel seçimlerinde genel başkanlığını Necmettin Erbakan’ın üstlendiği Millî Selamet Partisi’nden (MSP) Trabzon Türkiye Büyük Millet Meclisi milletvekili adayı oldu, ancak seçimleri kaybetti. Ertesi yıl aynı partinin İstanbul’dan Senato adayı oldu fakat giremedi. 1978 yılında MSP Genel İdare Kurulu’na seçildi. 12 Eylül Darbesi ile MSP kapatıldı ve parti yöneticileri tutuklandı. Mısıroğlu ise Almanya’ya kaçtı. Bir süre sonra ailesini de Frankfurt’a getirtti.
“KEŞKE YUNAN GALİP GELSEYDİ” DEMİŞTİ

Atatürk düşmanı fesli geçmişteki konuşmasında; Bizim gavurumuz elin gavurundan daha şiddetli, beni tefe koyarlar ama keşke Yunan galip gelseydi. Ne hilafet yıkılırdı. Ne şeriat yıkılırdı. Ne medreseler lağvedilirdi. Ne hocalar asılırdı. Hiç biri olmazdı” ifadelerini kullanmıştı.

bu zâtın kurtuluş savaşında sarıklı mücâhitler isimli bir kitabı vardır ki bu topraklar üzerinde yaşamakta olan herkesin alıp en azından sayfalarını bir karıştırması elzemdir.

bu eserin ithâf kısmında şu ifâdeler yazar:
yüksek islâm enstitüleri, imam-hatip mektepleri ve kur'an-ı kerim dershânelerinin millî şahsiyet ve mefkûremize dönüşü sağlayacak müstakbel mücâhitleri, nur yüzlü gençlerine.

kitabın ilk basımı 1960'ların sonlarına denk gelir. yazar kitabı genç yaşlarda yazmıştır ve "olayların bir çok canlı görgü tanığı artık yaşamamaktaydı" gibi bir ifâde ile "keşke daha erken doğsaydım" mânâsında serzenişlerde de bulunmaktadır.

bâzı diğer ses getiren kitapları :
macar ihtilâli
amerika'da zenci müslümanlık hareketi
lozan zafer mi hezimet mi?

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.