Yeni Sistemde Bedelli Askerlik Kaç TL Olacak?


Yeni Askerlik  Sisteminde Bedelli Nasıl Olacak! 

Bayramdan önce yürürlüğe girmesi beklenen  Yeni Dönem Askerlik için geri sayım başladı diyebiliriz. Her 20 yaşına giren gencimiz askerlik görevini yapması gerekiyor.  Kimisi Eğitimden dolayı askerliği belli bir süre Tecil Ettiriyor.


Kısa bir süre sonra Sayın Cumhurbaşkanına sunulması beklenen  yeni tip askerlik paketi Milli Savunma Bakanlığı tarafından özenle hazırlandı diyebiliriz .

Yeni askerlik Sistemi ile hem personel temini yaparken hemde gençlerimiz için  bir fırsata dönüşüyor  . Artık herkes 6 ay askerlik yaparken, bunun  1 ayı temel Eğitim olarak zorunlu hale getirilecek.  Hem gençlerin meslekleri icra edebilmesinin önü açılırken.  Meslek Yüksekokulu mezunlarına da bir çok olanak sağlanıyor.  Mesleki yüksek okulu mezunları kısa dönemde yararlanamazken . Bu yeni sistemle birlikten Yedek Astsubay olma yolu açılıyor.  Lisans mezunları ise asteğmen olarak askerliğini yapabilecek .


Yeni sistemden Bedelli askerlik devamlı hale getiriliyor . İsteyen her genç bedelli olarak  askerlik görevini yerine getirebilecek . Bedelli askerlik için   gerekli hiç bir şart bulunmuyor . 1 ay temel askerlik eğitimin den sonra belirlenen ücreti ödeyerek terhis olabiliyor .


Milli savunma Bakanı yaptığı bir açıklama da  daha henüz nihai karara varamadık ama  ne istersek o olacaktır . Tahminler arasında 30.000 bin arasında duruluyor.  Her sene 140 bin kişi bedelli olarak askerlik yapabilecek eğer başvuru çok fazla olursa kura çekimi ile belirlenecek.


En çok sorulan sorulardan biri ise Silah altında olan askerlerimize vuracak mi ?Hulusi akar onlarında yararlanması gerekir dedi.


Lutfen Yorum yapmayı unutmayın

Yorumlarınızı bekliyorum 😄

1 yorum

Adsız dedi ki...

Çok pahalı

Blogger tarafından desteklenmektedir.