Galeri

Dünya Üzerinde En Çok Ziyaret Edilen 8 Ülke

Kişiler yaşadıkları ülkeden başka ülkelere ziyarete gidiyorlar. Bunun sebebi bazen iş olurken çoğunluğu da tatil ve yeni yerler görme isteği olabiliyor. Kişiler görmek amacıyla birçok ülkeye gidebilirken bazı ülkeler sahip olduğu ekonomik ve kültürel değerler sebebiyle diğer ülkelerden daha çok tercih ediliyorlar. Ülkelerin tercih edilme sıralamaları belirli sebeplere bağlı olarak yıllar içinde değişebiliyor. İnsanlar tarafından tercih edilen dünya üzerinde en çok ziyaret edilen 8 ülke isimleri şunlardır;

1. Fransa

Dünya üzerinde en fazla ziyaret edilen ülkeler arasında Fransa ülkesi ilk sırayı alıyor. Son yıllarda 85 milyon üzerinde ziyaretçiyi ağırlayan Fransa’nın bu kadar çok tercih edilmesini sahip olduğu kayak merkezleri, yemekleri, tarihi yerleri, tatil yerleri ve zengin yaşam tarzı sağlıyor.

Özellikle sahip olduğu Paris şehri insanların en çok uğradığı yer oluyor. Paris dışında Fransa’ya gelenlerin ziyaret ettikleri kentler arası Lyon, Marsilya, Arles, Loire Vadisi, Bordeaux ve Fransız Rivierası yer alıyor.

Bu şehirlerde özellikle görülmesi gereken yerleri ise Eyfel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Versay Sarayı, Lyon Katedrali, Kukla Müzesi, Louvre Müzesi ve Saint Michael Bazilikası’dır. Aynı zamanda Bordeaux şarapları ziyaret eden kişilerin dikkatini çekiyor.

2. İspanya

En çok ziyaret edilen ülkeler arasında ikinci sırayı İspanya ülkesi alıyor. Ülke son yıllarda 81 milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlıyor. Ülkenin bu kadar çok ziyaretçiyi ağırlama sebepleri arasında sahip olduğu yemekler, mimari özellikleri, plajları ve kumsalları bulunuyor.

İspanya’nın ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen şehri büyüleyici güzelliğiyle başkent Madrid oluyor. Özellikle şehirde bulunan Gran Via, Puerta del Sol meydanı, Prado müzesi, Palacio Real müzesi ve Plaza Mayor ziyaretçilerin en çok tercih ettikleri yerler oluyor.

Madrid dışında ülkenin Barselona, Granada, İbiza, Kanarya Adaları ve Valencio gibi yerleri de turistler tarafından tercih ediliyor. Bu yerlerde bulunan La Sagrada Famillia bazilikası, Picasso Müzesi, Elhamra Sarayı ve Granada Katedrali gibi tarihi mekanlar ziyaret ediliyor.

3. ABD

Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında Amerika Birleşik Devletleri üçüncü sırayı alıyor. Ülke son yıllarda 76 milyon üzerinde ziyaretçiyi çeşitli yerlerinde ağırlıyor. Ülkenin ziyaret için bu kadar tercih edilme sebepleri arasında kültür, gelişmişlik, farklılık, eğlence, mevsim şartları bulunuyor.

Ülkenin özellikle Las Vegas ve New York kentleri eğlenceli yerler olması sebebiyle ziyaretçilerin ilk uğradıkları yerler arasında bulunuyor. bu yerler dışında ülkenin San Francisco, Washington, Miami ve Chicago kentleri de tercih edilen yerler arasında bulunuyor. Kişiler eğlence ve macera dışında ülkenin önemli tarihi ve turistik yerlerini de geziyorlar. Bu yerler arasında Özgürlük Heykeli, Büyük Kanyon, Metropolitan Sanat Müzesi, Thousand Adaları, Disneyland ve Times Meydanı gibi yerler bulunuyor.

4. Çin

Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında dördüncü sırayı 60 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırlayarak Çin alıyor. Ülkenin bu kadar çok ziyaret edilme sebebini sahip olduğu doğal güzellikler, tarihi eserler, yemekler ve ucuzluğu oluşturuyor.

Çin’e giden ziyaretçiler ülkenin en çok Pekin, Şian ve Şangay kentlerini ziyaret ediyorlar. Ayrıca dünyaca ünlü Çin Seddi ülkenin ziyaret edilme nedenlerinden birini oluşturuyor. Ülkenin ziyaret edilen diğer yerlerini ise Yasak Şehir, Cennet Tapınağı, Potala Sarayı, Sanqing Ulusal Parkı, Toprak Askerler, Jiuzhaigou Ulusal Parkı ve Eski Yaz Sarayı oluşturuyor.

5. İtalya

İtalya dünya üzerinde en çok ziyaret edilen ülkeler arasında beşinci sırayı alıyor. Ülke son yıllarda 58 milyonun üzerinde kişiyi ağırlaması ile dikkat çekiyor. Ziyaretçiler özellikle ülkenin Roma şehrini tercih ediyorlar.

İtalya’nın turistler tarafından bu kadar tercih edilme sebebini sahip olduğu leziz yemekler, tarihi yerler, plajlar, Venedik kanalları ve aktif yanardağa sahip olması oluşturuyor. Ayrıca ülkenin çok sayıda Unesco mirasına sahip olması da ziyaret edilme oranını artırıyor.

Ziyaretçilerin ülkede en fazla ziyaret ettikleri tarihi ve doğal yerler arasında şunlar bulunuyor; Pisa Kulesi, Kolezyum, Pompei, Floransa Katedrali, Herculaneum antik kenti, Venedik kanalları, İspanyol merdivenleri ve Navona meydanı gibi yerlerdir.

6. Meksika

İnsanlar tarafından en fazla ziyaret edilen ülkeler arasında altıncı sırayı Meksika alıyor. Ülke son yıllarda 39 milyon ziyaretçiyi ağırlayarak büyük bir başarı elde ediyor. Ülkenin ziyaretçiler tarafından tercih edilme sebebini kumsalları, yemekleri, tarihi kalıntıları ve müzeleri oluşturuyor.

Meksika’nın ziyaretçiler tarafından en çok gezilen yerlerini Xcaret Park, Chichen İtza, Templo Mayor Müzesi, Antropoloji Müzesi, Teotihuacan aztek kalıntıları, Kahin Tapınağı ve Devin Piramidi oluşturuyor. Ayrıca ülkenin Tulum, Cancun, Puerto Vallarta, Amor ve Notre kumsalları özellikle tatilcilerin uğrak yerleri arasında bulunuyor.

7. İngiltere

Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında yedinci sırayı 37 milyondan fazla ziyaretçi çekmesiyle İngiltere alıyor. Ülkenin en fazla ziyaret edilen şehri başkent Londra oluyor.

Ülkenin bu kadar ziyaret edilmesini sahilleri, müzeleri, kültürü ve modern yapısı sağlıyor. İngiltere’nin ziyaretçilerin akınına uğrayan yerlerinden bazıları şunlardır; Big Ben, Londra Kalesi, Buckhingam Sarayı, Stonehenge, British Museum, Saint Paul Katedrali, Westminster Sarayı, Warcwik Kalesi, Windsor Sarayı ve Canterbury Katedrali’dir.

8. Türkiye

Listede son sırayı ise 37 milyon ziyaretçi çekerek Türkiye alıyor. Ülkenin ziyaretçiler tarafından çok tercih edilmesini tatil yerleri, tarihi mekanları, doğal güzellikleri ve kültürü oluşturuyor.

Türkiye’nin ziyaretçiler tarafından en çok tercih edilen şehirleri arasında İstanbul, Nevşehir, Antalya ve Muğla gibi şehirler bulunuyor. Antalya ve Muğla özellikle tatil bölgeleri sebebiyle ziyaret edilirken İstanbul ve Nevşehir tarihi ve doğal güzellikleri sebebiyle ziyaret ediliyor.

Türkiye’de turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerler arasında Kapadokya, Pamukkale, Sultanahmet, Uludağ, Ölüdeniz, Balıklı Göl, Konya, Alaçatı ve Düden Şelalesi gibi yerler bulunuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: