Gündem

Elon Musk’tan Starship Açıklaması

SpaceX tarafından uzay yolculukları amacı ile tasarlanan ve ileri ki yıllarda Mars’a yolcu taşıması planlanan Starship roketi için daha önce yapılan testler başarısızlık ile sonuçlanmıştı. SpaceX CEO’su olan Elon Musk, uzay araçları Starship üzerindeki yeni yapılan çalışmaları paylaştı ve roketin 2 – 3 ay içerisinde fırlatılabileceğini belirtti.

SpaceX’in kurucusu da olan Elon Musk ve şirketinin uzay yolculuğu amacıyla geliştirdiği ve tasarladığı Starship Mk1, Teksas’ta gerçekleşen 20 Kasım’daki basınç testleri esnasında infilak etmişti. Fakat bu başarısız girişimden sadece beş hafta sonra Musk, roketin yeni versiyonunun önümüzdeki Mart ayından önce fırlatılabileceğini açıklamıştı.


Yeni Görüntüler


Musk, Twitter üzerinden yolladığı yeni mesajında ise yapımı devam eden roketin son görüntülerini paylaştı ve inşa edilmesi planlanan 20 farklı prototip içinden biri olduğunun altını çizdi ve roketinde 2 – 3 ay içerisinde fırlatılacağını açıkladı.


SpaceX şirketi tarafından yürütülen en önemli projeler arasında yer alan Starship, Dünya yörüngesine, uzayda bulunan istasyonlara, hatta Mars gezegenine insan ve kargo taşımak amacı ile geliştirilen son nesil bir uzay projesi olarak yürütülüyor. 2019 yılı başları itibariyle start alan proje için ilk testler ise mart ayında başlamıştı.

Söylenenler Gerçekleşecek mi?

Elon Musk, geçtiğimiz Eylül ayındaki açıklamasında Starship uzay aracını 2020 ortasına kadar fırlatmayı planladıklarını ve yıl sonuna kadar da yolcu taşıma işine başlayabileceklerine dair açıklamalarda bulunmuştu. SpaceX’in Genel Müdürü olan Gwyne Shotwell ise Starship uzay aracını 2022 yılında Ay’a indirmeyi planladıkları, Maezawa’yı ise 2023 yılında Ay çevresinde yolculuğa çıkarmayı hedefledikleri konusunda açıklamalar yapmıştı.

Ancak bu konuda uzman olan kişiler, yapılan açıklamaların ilk prototipin infilakından önce yapıldığına, ayrıca SpaceX’in uzay yolculuğu öncesi bazı bürokratik engelleri aşması gerektiğine dikkat çekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: