Genel
Trend

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır? (2020 Güncel )

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’ye gitmek isteyenlerin bu isteklerini gerçekleştirebilmeleri için İngiltere vizesine sahip olması gerekir. Birleşik Krallık vizesi olarak da geçen İngiltere vizesine sahip gerekli şartları taşımak ve başvuruyu eksiksiz yapmak gerekir. Bu yazımda İngiltere vizesi hakkında bilgi sahibi olmayanlar için en önemli detayları anlatmaya çalışacağım.

İngiltere Vizesini Kimlerin Alması Gerekir?

İngiltere vizesine sahip olmak İngiltere’ye gitmek isteyen Türk vatandaşları için zorunludur. Bu sebeple İngiltere’ye iş, seyahat veya eğitim sebebiyle gitmeyi düşünüyorsanız ve Türk vatandaşıysanız vize sahibi olmanız gerekir. İngiltere’de kalma süresinin uzun veya kısa olmasına bakılmaksızın vize sahibi olmanız gerekir.

İngiltere Vizesinin Alınması Nasıl Olur?


İngiltere’ye gidebilmeniz için vize sahip olmanız gerekir. Aksi takdirde aktarmalı bile ülkeye giriş yapmanız mümkün değil. İngiltere vizesine sahip olabilmek için ilk yapılması gereken başvuru yapmaktır. Vize başvurusunu Birleşik Krallığa ait olan HYPERLINK “https://visas-immigration.service.gov.uk/product/uk-visit-visa” https://visas-immigration.service.gov.uk/product/uk-visit-visa internet sitesini kullanmanız gerekir.

İngiltere vizesine başvuru için yapmanız gereken işlemler şunlardır;

 • İlk olarak linkini verdiğim siteye girmeniz gerekir. Sonrasında sitede kayıt yaparak başvuru aşamasına geçebilirsiniz.
 • Başvuru için gerekli olan formda ilk olarak ülke seçimi yapmanız gerekir.
 • Sonraki aşamada randevu alacağınız şehri seçmeniz gerekir. Çünkü Türkiye’de bu vize için randevu alınabilecek şehirler İzmir, İstanbul, Adana ve Bursa gibi illerdir. Bu illerden birisini seçerek bu aşamayı geçebilirsiniz.
 • Tamamen İngilizce olan formda kişisel bilgiler, adres, gelir, çalışma ve diğer bilgileri doldurduktan sonra ödeme aşamasına geçip kredi kartınızla başvuru için gerekli ücretin ödemesini yapabilirsiniz. Eğer İngilizce bilginiz yoksa bilen biriyle doldurmanız daha doğru olur.
 • Ücret ödemesinden sonra randevu alıp gerekli belgeleri toplayarak randevu gününüzde başvuru için başvuru merkezine gidebilirsiniz.

Son aşama ise başvuru merkezine evrakları teslim etmektir. Evrak teslimi sırasında parmak izinizi veriyorsunuz. Sonrasında ise yapmanız gereken başvurunuzun incelenip olumlu ya da olumsuz cevap vermesini beklemek oluyor.

Vizenin Alınması İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İngiltere vizesini alabilmek için sizden istenilen belgelerin eksiksiz ve doğru olması gerekir. Bu belgeleri ve online başvuru yaptığınıza dair aldığınız çıktıyı başvuru merkezine verebilirsiniz.

Başvuru merkezine giderken yanınızda olması ve merkeze teslim etmeniz gereken belgeler şunlardır;

 • Online başvuru formunun çıktısı
 • Pasaport
 • Başvuru ücretinin ödendiğini gösterir belge
 • Banka işlemlerine dair dekontlar (son 6 ay)
 • Eski vizelerin fotokopisi
 • İngiltere’de konaklanacak yeri gösterir belge
 • Uçak biletleri
 • Maaş bordronuz
 • Randevu aldığınızı gösterir belge
 • Biyometrik fotoğraf
 • Davet mektubu
 • Kimlik fotokopisi
 • Sgk durumunu gösterir belge
 • Nüfus kayıt örneği (tam vukuatlı)

Randevu günü başvuru merkezine giderken tüm bu belgelerinizi eksiksiz bir şekilde yanınızda götürmeniz gerekir. Aksi takdirde yaptığınız başvurunun reddedilme ihtimali yüksektir.


5-İngiltere Vizesinin Çeşitleri Nelerdir?


İngiltere’ye gitmek isteyen kişilerin kullanabileceği vizeler İngiltere’ye gitme amacına uygun olarak farklı gruplara ayrılır. Sizler ülkeye hangi amaçla gitmeyi düşünüyorsanız ona uygun vizeyi alarak kullanabilirsiniz. İngiltere’ye gidebilmek için alabileceğiniz vize çalışma, ziyaret, yerleşim ve eğitim türlerinde olur. İngiltere için alabileceğiniz vizelerin çeşitleri ise şunlardır; kısa süreli öğrenci, standart ziyaretçi, tier 4, tier 5, tier 1, tier 2, Ankara antlaşması, yerleşim, transit ve ev hizmetlisi vizeleridir. Vizelerin türlerine bağlı olarak ödemeniz gereken ücretleri değişiyor. Bu sebeple vize başvurusu yapmanız gerektiğinde talep etmeniz gereken ücretleri öğrenebilirsiniz.

6-İngiltere Vizesini Kullanarak Gidilebilecek Yerler


İngiltere’ye gitmek için alacağınız vize tam olarak Birleşik Krallık vizesidir. Bu sebeple vize İngiltere dışındaki Birleşik Krallık ülkelerine gitmek içinde kullanılabilir. Aldığınız vizeyi kullanarak İngiltere dışında gidebileceğiniz yerler İskoçya ve Kuzey İrlanda’dır. Bu ülkeler dışında Birleşik Krallık’ta bulunan adalara da gidebilirsiniz. Bu adalar ise Cebelitarık, Bermuda, Galler, Cayman, Montserrat, Pitcairn, Falkland Adaları, Virgin Adaları ve Anguilla adalarıdır. Bu adalara veya İngiltere’ye gitmek istiyorsanız seyahat zamanınıza uygun olacak şekilde vize başvurunuzu yapabilirsiniz.

İngiltere Vizesine Dair Sıkça Sorulan Sorular

İngiltere’ye gitmek isteyen ve vize başvurusu yapacaklar için sıkça sorulan sorulara cevaplar vermeye çalışacağım. Bu cevaplardan yararlanarak başvurunuzu eksiksiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Vize Başvurusunun Ne Zaman Yapılması Gerekir?


İngiltere’ye gidebilmek için vize başvurunuzu seyahatinizden 2-3 ay önce yapmanızı öneriyorum. Böylece başvuru sırasında karşılaşacağınız olumsuz durumları düzeltmek için süreniz kalmış olur.

Vize Kaç Günde Çıkar?

Yaptığınız başvuru sonrasında vizenin çıkma süresi 20-25 gün kadar sürebiliyor. Bu başvuru yaptığınız zamandaki yoğunluğa bağlı olarak değişebilir. Bu sebeple başvurunuzu ne kadar erken yaparsanız sizin için o kadar iyi olur. Eğer başvuracağınız vize yerleşim vizesi olursa o zaman vizenin çıkma süresi 2 ayı bulabiliyor.

İngiltere Vizesine Yapılan Başvurunun İptal Olması Durumunda Ne Yapılır?


İngiltere’ye gidebilmek için ihtiyaç duyduğunuz vize başvurunuzun reddedilme ihtimali bulunuyor. Ancak reddedilirse bir daha şansınızın kalmaması gibi bir durum söz konusu değil. Eğer başvurunuz turist vizesi değilse tekrar başvuru imkanınız var. Özellikle vize başvurunuzun reddedilme sebebi evrak eksikliği ise sizden istenilen evrakları tamamlayarak tekrar başvuru da bulunabiliyorsunuz. Bunun için başvurunuz reddedildiğinde umutsuz olmanıza gerek yok.


Vize Başvurusu Sonucuna İtiraz Edilebilir mi?


Yapılan vize başvurularında bazı İngiltere vizelerinde itiraz hakkı vardır. Bu vizeler Tier 1, 2, 5 ve 4 vizeleridir. Ancak bu itiraz da vize işlemlerini yapan görevlinin hatalı olması ihtimalinde yapılır. Aksi takdirde başvurunuz reddedildiyse eğer reddedilme sebebini ortadan kaldırarak tekrar başvuru yapmanız gerekiyor. Ret aldığınızda bunun sebebi sizlere bildiriliyor. Böylelikle sebebi öğrenip düzeltebiliyorsunuz.

Yeşil Pasaport Sahiplerinin İngiltere Vizesini Almaları Gerekir mi?


Evet, yeşil pasaportunuz olduğu durumda da İngiltere vizesini alabilmek için başvuru yapmanız gerekir. Yeşil yerine bordo veya gri pasaport sahibiyseniz de vize alarak İngiltere’ye yapacağınız ziyareti gerçekleştirebilirsiniz. Ancak siyah (diplomatik) pasaporta sahipseniz eğer vize almanıza gerek olmaz ve pasaportunuzla İngiltere’ye gidebilirsiniz.


Vize Başvurusu Yapabilmek İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?


Evet vardır. İngiltere’ye giderken kullanacağınız vizeyi almak için başvurunuzu ancak 18 yaş üzerindeyseniz yapabilirsiniz. Aksi takdirde bireysel olarak vize başvurusunda bulunamazsınız. Başvuruyu ebeveynlerinizin yapması ve randevuda da aleninizin yanında olmanız gerekir.


Teslim Edilen Belgelerin İngilizce Olma Zorunluluğu Var Mıdır?


İngiltere vizesini alabilmek için başvuru merkezine tescil edeceğiniz belgelerin İngilizce olması şart değildir. Türkçe belgeler de başvuru merkezi tarafından kabul edilir. Yeter ki belgeleriniz eksiksiz ve sorun yaratmayacak şekilde olsun

Başvuruda Eksik Evrak Olması Durumunda Sonradan Tamamlanabilir mi?


Evet tamamlanabilir. Başvurunu reddedilmesi durumunda merkez neden kabul edilmediğine dair sizleri bilgilendirir. Eğer eksik belgeniz varsa bu belgeyi tamamlayıp tekrar randevu olarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Sizden istenilen belgeleri hatasız ve eksiksiz teslim ettiğinizde büyük ihtimal yeni başvurunuz kabul edilecektir.


2020 Yılında İngiltere Vizesinin Ücretleri Nelerdir?


İngiltere vizesini alabilmek için başvuru merkezine gitmeden önce kredi kartınızla vize ücretini ödemeniz gerekir.

2020 yılındaki İngiltere vizesinin ücretleri şöyledir;

 • 6 aylık vize başvurusu ücreti 130 dolar
 • 2 yıllık vize başvurusu ücreti 495 dolar
 • 5 yıllık vize başvurusu ücreti 896 dolar
 • 10 yıllık vize başvurusu ücreti 1124 dolar
 • 6 aylık dil okulu vizesi başvurusu ücreti 133 dolar
 • 11 aylık dil okulu vizesi başvurusu ücreti 254 dolar
 • Tier 4 öğrenci vizesi (uzun süreli) ücreti 476 dolar

Bu ücretler kura bağlı olarak değişebiliyor. Ayrıca vize başvurusu için danışmanlık hizmeti alacaksanız eğer ücretlerde değişiklik olabilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: