Cafe

Nasıl Polis Olunur?

Bu yazımda sizler polis nasıl olunur ?Sorusuna cevap verdim . Bir gencin hayallerini süsleyen Polislik mesleği ile alakalı bir kaç bilgi paylaştım. Lütfen bu haberi yayalım paylaşım ki pek çok kişi faydalansın.

Polis Nasıl Olunur ?

Polis olmak için bir çok yol var hangi okuldan mezun olduysan henüz yasin 26- 27 değil ise şansın var demektir . Nasıl Dediğinizi duyar gibiyim , Terör olayların dan ötürü hem emniyet teşkilatı aynı zamanda silahlı kuvvetler eleman eksikliğinden ötürü pek çok eleman alınıyor. Tabi alınırken bazı şartlar ve bazı sınavlara tabi tutulurken sağlam bir sağlık heyetin den sağlıklı bir şekilde geçmeniz gerekiyor.

Şimdi asıl sorumuza gelelim . Polis olmanız için ilk olarak en az lise mezunu ve en çokta lisans mezunlarını polis adayı olabiliyor . Türkiye’nin belirli şehirlerin de eğitim gören polis adayları yıl sonu sınavını başarı ile tamamladıktan sonra görev yerlerini yıl sonu puanına göre atanıyor.

POLİS AKADEMİSİ BÜNYESİNDEKİ OKULLAR

  • POLİS MESLEK YÜKSEKOKULLARI ( PMYO )
  • POLİS MEMURU EĞİTİM MERKEZİ ( POMEM)
  • POLİS AMİRLERİ EĞİTİM MERKEZİ (PAEM)

Öncelikle polis olabilmeniz için yukarıdaki okulların birine girip orada başarı ile tamamlamamız gerekir. Polis Olmak pek çok genç insanın hayalidir . Bir çok insan ilk denemesinde girerken pek çok insan 3 ve 4 denemelerin de polis olabiliyor. Olmayan arkadaşlar çok fazla üzülmeyin nasip kısmet bu işler eskisi gibi Ankara’da dayısı olanları pek almıyorlar diye biliyorum .

POLİS MESLEK YÜKSEKOKULU (PMYO)

PMYO girmeniz için en az lise mezunu olmanız gerekiyor. Aranan şartlar ise ÖSYM Tarafından yapılan Üniversitesi sınavının ilk ayağı olan Tyt’den en az ham puan olarak 260 puan alman gerekiyor . Diğer koşulları ise genelde aynı oluyor PMYO her sene 2000 erkek 500 Bayan Polis adayı alıyor 2 sene boyunca yatılı olarak eğitim görüyorlar. 2 yılın sonunda yapılan Yıl sonu sınavın dan başarı olması gerekiyor. Ayrıca PMYO mezun olan Arkadaşlar isteğini Şubeyi seçebiliyorlar . Yıl sonun da Polis memuru olarak görev yerlerine atanıyor .

2

POLİS MEMURU EĞİTİM MERKEZİ (POMEM)

POMEM girmeniz için yüksek okul mezunu olmanız şart koşuluyor . ÖSYM tarafından 2 sende yapılan KPSS ‘den her hangi bir puan türünden ÖN LİSANS MEZUNU EN AZ 70 PUAN ,LİSANS MEZUNU İSE EN AZ 60 PUAN ALMASI GEREKİYOR. Her sene yaklaşık 10000 polis memuru alımı yapılıyor. 6-8 ay arasında yatılı olarak temel polislik eğitimi verilmekte. Yıl sonu sınavın dan başarılı olan polis memuru olarak her Hangi bir şubeye atanıyor genel olarak İstanbul ve Ankara tayinleri çıkıyor.

POLİS AMİRLERİ EĞİTİM MERKEZİ (PAEM)

PAEM girmek için Lisans mezunu olmanız gerekiyor. ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavına 70 puan almanız şart koşuluyor. 8 ay temel polisin eğitimi verilirken yıl sonu sınavında başarılı olanlar Komiser yardımcısı olarak görev yerlerinin atanıyor.

POLİS ÖZEL HAREKET (POH )

Onlar Emniyetin göz bebeği. Eğitimleri çok zor ve ağır. Ama onlar her koşullara karşı eğitiliyorlar. Polis özel HAREKAT 2 yıl öncesine kadar meslek içinden ve yukarıdaki eğitim merkezlerin den yapılan sınavla seçiliyorlar di. Şimdi ise o düzene devam edilmesi tahmin ediliyor. 2 yıl önce 10000 polisi özel harekat alımı yapılmıştı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre şuanda yeterli sayıda pöh varmış.

Arkadaş ben ise bu sevdaya 8 yılımı vermiş ve hayırlı olmadığı için polis olamamıştım . 3 kere girişimim olsada bir şeyler mani olmuştur. Ben bu 8 senede ne öğrendiysem size aktarmaya çalıştım. Sormak isteğiniz sorular varsa aşağıda belirtilen yorumlara yazabilirsiniz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: