Gündem

TÜRKİYE’NİN YERLİ OTOMOBİLİ TANITILDI ! İŞTE ÖZELLİKLERİ

Türkiye’nin ilk ve milli otomobili bugün tanıtılıyor. Bugün Türkiyenin Elektrikli otomobilı gün yüzüne çıkıyor. Bugün özelliklerı, tasarımı, fiyatı ve üretim yeri belli olacak . Cumhurbaşkanı kararı ve resmi gazete ile belli oldu .

Resmi gazete ile birlikte Yerli Elektrikli Otomobilin üretim yeri belli oldu . Aracın üretim yeri bursa olacaktır. 27 Aralık 2019 Cuma Günü lansmanı gerçekleşecektir .

Türkiye’nin Otomobil Girisim Grubu tarafın dan yapılacak olan Otomobil için 22 milyar yatırım bütçesi belirlendi .

TOGG resmi hesaplarında otomobilin bazı resimleri paylaşıldı. Bunlar dan biri içi aracın içinin nasıl oldugu gösteren fotoğraf oldu . C Segmentin de Suv modeli olarak gelecektir .

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLİN ÜRETİM FABRİKASI HAKKINDA

Kurulacak üretim fabrikasında toplamda 4.323 kişiye istihdam sağlayacaktır. Cumhurbaşkanın İmzası ile devlet destekli yatırım kararının 30.12.2019 yılı itibariyle 13 yıl olacaktır. Yeni Elektrikli otomobil , 5 farklı model ile gelirken yılda 175 bin üretilmesi planlandı.

Ayrıca yayınlanan resimlere göre otomobilin ön ızgarasin da 6 adet lale olacaktir .

Yerli otomobil bugün saat 14:30 da Gebzedeki bilişim vadisinde on gösterim ve tanıtıma çıkacaktır. Gösterime Cumhurbaşkanı da katılacağı bilgiler arasında.

İlk Elektrikli Otomobilin Özellikleri Ve Fiyatı.

60 yıllık bekleyiş bugün itibariyle bitti . TOGG tarafından tamamen yerli ve milli elektirikli otomobili resmi olarak tanıtıldı. Cumhurbaşkanı ve bir çok kişinin katılimi ile gebze’de gösterime çıktı.

Suv ve Sedan Otomobilin Özellikleri

Yeni nesil olan araçlardaki gibi ön konsol tamamen dokunmatik ekran ile donatılmış durumda. Alt kısımda bir tane multimedya ekran olurken üst kısımda 3 ekran yer alıyor. Göster paneli ise tamamen dijital olarak çıkmış durumda. İç kısmında anahtar yerine düğme kullanılmış. WiFi özelliği ve 4.5 ve 5G ev sahipliği yapıyor. Kapı tarafındaki düğmeler ise lale şeklinı vermişler. Yeni güncellemeleri internet üzerinden kendi kendine yapabilen araç tamamen Türk yazılımı ile üretilmiştir. Yerli otomobil de ayna bulunmuyor. Uç köşelere yerleştirdikiler kamera ile görüntü alıyor.

180 km/s azami hız sınırına ulaşabilen aracın 2 farklı versiyonu var . 1. Versiyon 4 çekişli 400 beygir gücünde 0-100 km/s 4.8 saniyede ulaşıyor. Arkadan çekişli model ise 200 beygir gücünde 0-100 km/ s 7.6 saniyede ulaşıyor. Ayrıca bu araçta rejeneratif fren sisteminde bulunuyor . Frene basildiği anda açıga çıkan enerji alternatör tarafından elektriksel enerjiye dönüş yaparak depoyu dolduruyor . %20 menzil artışı sağlıyor.

3. Seviye Otonom sürüş teknolojisine hazır. Hızlı şarj teknoloji ile 30 dakikada hızlı şarj imkanı sunarken kullanıcılara kolaylık sağlıyor. Ayrıca aldığımiz bilgiye göre 2022 Türkiye genelinde Şarj istasyonlari kurulacaktır. Aramızda kalsın 35 TL deposu dolacakmis . 300 km ve 500 km kadar menzili olan bu araç bildiğiniz uzay üstü.

Li-on pillerden güç alan araç 300 km ve 500 km menzil olmak üzere seçeneği bulunuyor .

2020 yılında yerli otomobilin ismi ve marka lansmanı yapılacaktir. 2021 yılında Bursa Gemlikte 1 milyon metre karede fabrika açılacaktir . 2022 yılında seri üretime geçilecektir .

Bugün yapılan tanıtımda , fiyatı belirtilmedi. Tahmini olarak fiyatı 120.000 – 200.000 olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: