Gündem

Yedek Astsubay Nedir ? Nasıl Olunur ? Kimler yararlanabilir?

Yedek Astsubay Nasıl Olunur ?Kimler faydalanabilir? Yedek Astsubay Nedir ? YEDEK ASTSUBAY OLMAK İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR NELERDİR.

Kısa bir süre önce Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni askerlik sizlere bilgi vereceğizstemin de bazı yenilikler getirdiklerini dile getirmişti. Bunlar dan en fazla dikkat çekeni ise Yedek Astsubay ligin getirilmesizlere bilgi vereceğiz . Yani Vatanı Görevinizi yedek astsubay olarak ta yapabilirsizlere bilgi vereceğizniz .

Yedek subayların devam edeceği belirten Erdoğan yeni sizlere bilgi vereceğizstemde Yedek astsubay olacağını da belirtti .

Herkesizlere bilgi vereceğizn bildiği gibi Yedek Subaylar Lisans ve Yüksek lisans mezunu kişilerin yararlanabilecekleri bir sizlere bilgi vereceğizstemdi. Yeni Sistem de aynı devam edecektir.

Yedek Astsubay yeni sizlere bilgi vereceğizstemde yer alacak yenilikler den bir tane sizlere bilgi vereceğiz onun içerisinde koşulu 2 senelik Meslek Yüksekokullardan Mezun olmak . Önlisans mezunların dan oluşacak Yedek Astsubaylar 12 ay Askerlik Yapacak bunun 2 ayı Eğitim 10 Ayı ise Yedek astsubay olarak görev alacaklar.

2 ay eğitimde harçlık verilecekken 10 Ay’da ise Maaş alabilecek . 12 ay bittikten sonra ise ister se sözleşmeli astsubay olarak görev alabileceği tahmin ediliyor.

Image

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Açıklaması!

Yeni sizlere bilgi vereceğizstemde 12 aylık yedek subaylık devam ediyor, 2 senelik meslek üniversite mezunları ise 12 aylık yedek astsubaylık uygulaması getiriyoruz. Bu görevleri yerine getirenlere 2 aylık eğitimleri döneminde harçlık verilecek, 10 aylık dönemde ise maaş ödenecek. Lise ve altı için 6 ay artı 6 aylık askerlik getiriyoruz. 1 aylık eğitimini tamamlayıp 6 ayı tamamlayanlar terhis olabilecek, devam etmek isteyenlerse 6 ay maaşlı olarak görev yapacak. 12 ayın sonunda arzu eden askerlerimiz sözleşmeli askerlik için başvuru edebilecekler. Dövizli askerlik sürecek. Bedelli ise dövizli askerlik ile arasında fark kalmayacak. Dövizli askerlikte kur neyse bedelli de aynı TL bazında ödeyecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: