Gündem

Yerli Otomobilde Ön Sipariş Bedeli

Geçtiğimiz günlerde gösterimi gerçekleştirilen Türkiye’nin ilk yerli elektrikli otomobili, hem tasarımındaki başarı hem de üstün teknolojik özellikleri ile büyük ilgi görmüştü. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) bünyesinde gerçekleştirilmesi planlanan ön sipariş işlemlerindeki bedelin ise 30 ile 40 bin TL arasında olması bekleniyor.


Konsorsiyum yapısında bulunan TOGG (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) tarafından tasarımından teknolojisine kadar geliştirilen elektrikli ve yerli otomobil, manşetlerden inmiyor. Tanıtımıyla beraber sivil toplum kuruluşları, belediyeler, spor kulüpleri ve kamu kurumları gibi çok sayıda kuruluş bu yerli aracı istediklerini açıkladı.

Ön Sipariş Koordinasyonu Tek Elde

Yerli elektrikli otomobil tasarımı, teknolojisi ve özellikleri ile çok dikkat çekmeyi başardı. Bu otomobil için ön sipariş süreci tek elden koordine edilerek yönetilecek. Gelen bilgiler ışığında bu süreci yönetecek kurumun ise TOBB olacağı öğrenildi. Bu çalışmayla Türkiye’de elektrikli yerli otomobili almak isteyen kişi sayısı da tespit edilmiş olacak.
TOBB bünyesinde yürütülecek süreçte birikecek ön ödeme paraları ise, yerli otomobil için kurulacak fabrika yatırımının bir miktarını karşılayacak. Ön ödeme miktarı ise tahmini olarak 30 ile 40 bin TL arasında olacak. Yine gelen bilgilere göre yıllık 175 bin adet olarak belirlenen üretim kapasitesine yakın sayıda talep olduğu da belirtiliyor.

Yerli Otomobil Fabrikası

Yerli elektrikli otomobillerin üretiminin yapılacağı fabrika ise Bursa Gemlik ilçesi içerisinde kurulacak. Planlanan ve TOGG tarafından yaklaşık 22 milyar TL yatırım ile inşası yapılacak olan fabrika için devlet tarafından da destek sağlanacak. Kurulacak bu üretim tesislerinde ayrıca 300 nitelikli personelde içinde olmak üzere toplamda 4 bin 323 kişi için iş imkanı doğacak. Yerli otomobilin 5 farklı model altında yıllık üretimi ise 175 bin adet olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: